Type to search

Najczęstsze problemy z pompą wtryskową w wózku widłowym

Pompa wtryskowa to jeden z najważniejszych elementów w każdym współczesnym wózku widłowym. Bez niej trudno byłoby sobie nawet wyobrazić prawidłową pracę silnika w takim sprzęcie, co jest przecież kluczowe. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej ilości paliwa we właściwej jednostce czasowej. Taka synchronizacja umożliwia stałą i wydajną pracę silnika. Z tego powodu jej awaria potrafi przyprawić o spory ból głowy. Niedyspozycja pompy wtryskowej może bowiem trwale unieruchomić urządzenie, uniemożliwiając mu prawidłowe działanie, co znacznie utrudnia prowadzenie szeroko rozumianych prac magazynowych. O tym, na jakie objawy sygnalizujące potencjalną usterkę w tłoczeniu paliwa warto zwracać uwagę, piszemy poniżej.

Oznaki awarii pompy wtryskowej

Na początku warto od razu wyjaśnić, że dokładnie obserwując wózek widłowy, możemy już zawczasu dostrzec, że coś dzieje się nie tak z pompą wtryskową. Jak pokazuje techniczna praktyka, czasami nawet „rzut okiem”, może wiele powiedzieć nam o stanie poszczególnych podzespołów. Z tego względu od czasu do czasu koniecznie należy dokonywać dokładnych oględzin sprzętu, nawet jeśli pozornie wszystko wydaje się w porządku. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stan zaworów oraz pompy zębatej. Gdy zauważymy pojawiającą się rdzę, lub też ich stan sugerował będzie znaczne zużycie, to wówczas możemy spodziewać się problemów w rejonie pompy wtryskowej. Z wykonaniem niezbędnej naprawy pompy wtryskowej nie warto dłużej czekać również w momencie zauważenia wyraźnych wycieków. Ewentualne niedomagania mechanizmu wtryskowego objawiają się także w trakcie uruchamiania silnika. W takich przypadkach silnik często gaśnie i to nawet, wówczas, gdy pedał gazu jest wciśnięty a jego praca, odbywa się na wysokich obrotach. To wskazówka, że należy zgłosić się do serwisu wózków widłowych.

Jakie są przyczyny awarii pompy wtryskowej w wózku widłowym?

Czasami może zdarzyć się tak, że przyczyna awarii opisywanego komponentu będzie dosyć złożona. Wiele zależy tu bowiem od tego, w jaki sposób użytkowany jest wózek, w jakim środowisku, czy też wreszcie, w jakim stanie znajduje się pompa wtryskowa. Do najczęstszych usterek pomp wtryskowych zaliczyć można ich zatarcie, występowanie nieszczelności czy też opiłkowanie pompy wtryskowej. Na szczęście jedynie w przypadku zaawansowanego zatarcia pompy będziemy musieli wymienić ją na nową. W pozostałych sytuacjach wystarczającym rozwiązaniem może być naprawa pompy wtryskowej. Regeneracja tego elementu polega na jego diagnostyce na specjalnym stole probierczym, natomiast potem po wykryciu usterki specjaliści przystępują do wymiany zużytych elementów eksploatacyjnych. Warto z pewnością dokonywać takiego regularnego serwisu i sprawdzać stan części, gdyż w przypadku, kiedy defekt nie zostanie wykryty na czas, to wówczas grozić będzie nam całkowite zatarcie silnika, po którym nie pozostanie już nic innego, jak tylko wymienić go na nowy. Pamiętajmy, że samo naprawianie pompy wtryskowej jest też o wiele tańsze, niż zakup nowego silnika. Właściwie działająca pompa wtryskowa zapewni natomiast efektywną pracę całego wózka widłowego.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *