Type to search

Komunikacja przede wszystkim, czyli rola konwersacji po angielsku podczas nauki języka

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać jak ważna jest znajomość języków obcych. Przydaje się ona zarówno podczas naszego zawodowego życia, jak również podczas wakacyjnych wyjazdów. W główniej mierze chodzi tutaj o język angielski, który jest obecnie językiem globalnym. Nie zawsze jednak fakt, iż uczyliśmy się go w szkole sprawia, że opanowaliśmy go w stopniu pozwalającym na płynną i w pełni zrozumiałą komunikację. Niejednemu z nas zdarzyło się pewnie, że obcokrajowiec zapytał nas na ulicy jak dotrzeć do jakiegoś punktu w mieście, a my nie potrafiliśmy sklecić nawet jednego zdania, aby mu to wytłumaczyć. Przyczyną może być tutaj na przykład relatywnie długa przerwa w nauce. Nie od dziś wiadomo, że brak kontaktu z językiem powoduje zanikanie umiejętności posługiwania się nim. W takiej sytuacji jesteśmy jednak w stanie w krótkim czasie przypomnieć sobie opanowany wcześniej materiał. Gorzej jeżeli cała nasza szkolna nauka angielskiego opierała się na bezskutecznym przyswajaniu wiedzy z książek, a nie kształtowaniu umiejętności swobodnej rozmowy. Jeżeli zatem naszym celem ma być zapamiętywanie języka na dłuższy czas to powinniśmy go regularnie szlifować i ćwiczyć prawidłową wymowę. 

Konwersacja jako ważny element nauki języka angielskiego

Podczas nauki każdego języka konwersacja odgrywa bardzo ważną rolę. Uczymy się dzięki niej płynnej wymowy, ale także kształtujemy umiejętność słuchania i świadomego rozumienia wygłaszanych kwestii. Podczas tego typu lekcji dialogi powinny odbywać się w swobodny i dynamiczny sposób. Dzięki temu nasz mózg stopniowo odzwyczaja się od nieświadomego układania w myślach poprawnej wypowiedzi. Ważne jest także, aby nauczyciel prowadził rozmowy w sposób przyjemny i naturalny, tak aby każdy z uczniów był w stanie włączyć się do dyskusji. Tematy konwersacji mogą być przeróżne, a stają się tym poważniejsze i ważkie, im wyższy poziom znajomości języka. Ciekawą techniką nauki rozmowy po angielsku może być również opisywanie różnego rodzaju obrazków i ilustracji. Poza konwersacją z nauczycielem ważne są także rozmowy z pozostałymi uczniami. Ważne jednak, aby całość rozmowy odbywała się w języku angielskim, a w sytuacjach, kiedy ktoś używa polskiego, nauczyciel powinien stanowczo zainterweniować.

Nauka z podręczników jest ważna, ale nie najważniejsza

Bardzo częstym błędem popełnianym przez nauczycieli jest zbyt duże przywiązywanie do realizacji programu nauczania zawartego w książkach do nauki angielskiego. Wówczas wymagają oni od swoich uczniów nie znajomości języka, ale słownictwa zawartego w podręczniku. Po części oczywiście jest to zrozumiałe, aby trzymać się jakiegoś schematu, natomiast w dużej mierze wiedza ta nie jest aż tak przydatna jak zdolność swobodnej wypowiedzi i umiejętność naturalnej konwersacji w języku obcym. Nauka poprzez bezpośrednią konwersację po części odchodzi od zakuwania wiedzy zawartej w podręcznikach i zeszytach ćwiczeń na rzecz dużej ilości rozmów. Standardowe informacje przekazywane w szkołach zazwyczaj przydają się gównie po to, aby uzyskać zaliczenie i zdać do następnej klasy, a w konsekwencji niestety przyzwyczajamy nasz mózg do długiego zastanawiania się nad odpowiedzią. Poprzez stałe ćwiczenia rozmów i konwersacje uczymy się natomiast szybko i płynnie budować zdania Pozwala to wyrobić w sobie pewien nawyk, dzięki któremu nawet po zakończeniu nauki szkolnej potrafimy wszędzie i z każdym swobodnie porozumieć się po angielsku.

Inspirowane: archibald.pl – kursy języka angielskiego dla młodzieży

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *