Type to search

Jak zaprojektować system rurowy do transportu pneumatycznego?

Transport pneumatyczny jest przeznaczony do przewozu materiałów sypkich i suchych w systemach rurowych za pomocą sprężonego powietrza. Ruch substancji odbywa się poprzez różnicę ciśnień w urządzeniach transportujących. Niewątpliwym plusem tego typu transportu jest łatwość w jego rozbudowaniu. Jednocześnie, system rur umożliwiającym przesył produktów nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Dodatkowym ułatwieniem jest urządzenie sterujące, umiejscowione na początku lub na końcu całości systemu. Transport pneumatyczny jest stosowany najczęściej do rozładunku i dostarczania surowców sypkich na linie produkcyjne. Dzięki sprawnemu funkcjonowaniu takiego systemu możliwa jest płynna i sprawna produkcja. Warto więc wiedzieć na jakie aspekty należy zwrócić uwagę podczas planowania systemu do transportu pneumatycznego.

Parametry systemu rurowego w transporcie pneumatycznym

Sprawny transport pneumatyczny to taki, który spełnia określone odgórnie wytyczne. Niezgodność zaledwie jednego parametru może przyczynić się do wstrzymania procesu produkcyjnego do czasu skorygowania wady. Niezbędnymi punktami cechującymi sprawny system rurowy w transporcie pneumatycznym są między innym:

  • energooszczędność systemu
  • szczelność systemu
  • niewielkie gabaryty konstrukcji
  • materiał podczas transportu nie ulega niszczeniu
  • system nie segreguje produktów

Wybór systemu rurowego jest istotny dla przedsiębiorstwa

Dane techniczne stanowią bardzo ważną informacje, z którą powinna zapoznać się dana firma przed dokonaniem wyboru idealnego systemu rurowego. Odpowiednio dobrany pomoże zoptymalizować wydajność produkcji. System rurowy powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów, które będą odporne na przetarcia i uszkodzenia, na które naraża sprężone ciśnienie obecne w transporcie substancji sypkich. Ponadto, zaleca się wybieranie systemów o dużej szczelności. Ta cecha zapobiegnie dużej utracie materiału a nawet eksplozji w przypadku niektórych substancji. Należy również zwrócić uwagę na obecność systemów zamiennych, które mogą okazać się „kołem ratunkowym” w przypadku awarii głównego systemu. Dodatkowe zabezpieczenie pomoże uniknąć wstrzymania procesu produkcyjnego, który nawet w przypadku kilku godzin może narazić przedsiębiorstwo na spore straty finansowe.

Elementy struktury systemu rurowego

Według wytycznych krajowych oraz europejskich, system rurowy powinien być wykonany z elementów aluminiowych lub z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Z takich surowców produkowane są elementy składowe konstrukcji systemu, w których skład wchodzą:

  • kolana rurowe,
  • trójniki rurowe,
  • łączniki,
  • lance ssące,
  • elementy montażowe.

W zależności od potrzeb danego przedsiębiorca, istnieje możliwość dostosowania wielkości i kształtu poszczególnych części oraz materiału, z których są one wykonane. Warto również wiedzieć, iż system rurowy umożliwia dość sprawną przebudowę jego konstrukcji w przypadku zmiany potrzeby. To właśnie ten atut stanowi o jego wielopłaszczyznowemu zastosowaniu a także przyczynia się do redukcji kosztów przedsiębiorstwa. Odpowiednio zaprojektowany system rurowy widocznie usprawnia prace produkcyjną. Właśnie z tego względu poleca się wybieranie produktów firm renomowanych. Dobra jakość materiałów oraz szczelność zapewni wysoką wydajność oraz zysk dla przedsiębiorstwa.

System rurowy jest kluczowym elementem sprawnego transportu pneumatycznego. Cechujący się wysoką jakością elementów konstrukcyjnych oraz odpowiednią szczelnością może w wyraźny sposób ułatwić czynności produkcyjne, a także przyczynić się do jej płynności. Warto postawić na renomowany system rurowy dostosowany do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, ponieważ jego obecność przyczynia się do sukcesu produkcyjnego.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *