Type to search

Plisy czy rolety rzymskie – które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w pokoju dziennym?

Do jednych z najbardziej popularnych dekoracji okiennych należą plisy oraz rolety rzymskie. Nic więc dziwnego, że szeroka grupa osób zastanawia się nad wyborem pomiędzy takimi dwoma rozwiązaniami. Jakie rolety wybrać dla swojego pokoju dziennego? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Rolety rzymskie – wady i zalety 

Rolety rzymskie to modele z wbudowanym mechanizmem, który rozsuwa i zsuwa wysokiej klasy materiał o różnym stopniu zaciemnienia. Wielość kolorów, ciekawe wzornictwo sprawia, że rolety rzymskie to szeroka, różnorodna gama wielu produktów. Złożone tworzą charakterystyczną harmonijkę.

Zaletą rolety rzymskiej jest możliwość jej montażu bez ingerencji w ramę okienną, przy pomocy haczyków bądź do karnisza. Kolejnym plusem jest łatwość utrzymania tego typu rolet w nienagannej czystości poprzez łatwy demontaż i możliwość prania w pralkach automatycznych.

Wadą rolet rzymskich jest ich stosunkowo wysoka cena, która jest jednak inwestycją jednorazową.  Co więcej, należy posiadać właściwą ilość miejsca do montażu rolet rzymskich. Sama zwinięta harmonijka potrzebuje około 30 cm pod karniszem. Zbyt mała ilość przestrzeni może uniemożliwiać otwarcie okna na całą szerokość.

Rolety plisowane – wady i zalety 

Kolejną propozycją do wykończenia okien w pokoju dziennym są plisy. Rolety plisowane wyposażone zostały w precyzyjny mechanizm rozkładania i składania, przez co jedną z ich największych zalet, jest łatwa regulacja ilości wpadającego do wnętrza światła słonecznego. Plisy możemy ustawić na górnej, dolnej czy środkowej części okna, w zależności od aktualnych potrzeb. Co więcej, dodatkowych plusem jest fakt, że plisy wykonywane są z materiałów termoizolacyjnych, przez co zapobiegają one przegrzaniu wnętrza. Rolety plisowane umożliwiają swobodne otwieranie oraz zamykanie okien.

Wadą rolety plisowanej jest konieczność ingerencji w ramę okienną podczas ich montażu. Plisy przemieszczają się po listwach przyszybowych, które muszą ściśle przylegać do powierzchni okiennych. Do wad rolet plisowanych zaliczyć należy trudne utrzymania ich w czystości.

Który rozwiązanie wybrać dla swojego pokoju dziennego? 

Rolety rzymskie będą doskonałym wyborem dla pokoju dziennego, który cechuje się tradycyjnym, klasycznym designem. To także dobre rozwiązanie dla dekoracji okien w pomieszczeniach w stylu boho bądź skandynawskim. Jeśli zaś szukamy doskonałego wykończenia okien dla aranżacji loftowych, industrialnych, wówczas warto postawić na plisy, których wygląd idealnie skomponuje się z metalem, tworzywem sztucznym czy innym, minimalistycznym, surowym wyposażeniem.

Rolety rzymskie oraz plisowane cechują się zbliżoną funkcjonalnością. Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim wyglądem, designem, obydwóch rodzajów rolet okiennych.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *