Type to search

W jaki sposób wybrać odpowiednie okna?

Każdy kto planuje wymienić okna w swoim domu powinien poznać wszystkie parametry, które mają wpływ na ich jakość oraz odpowiednie sprawdzenie się. Obecnie oczywiście okna są o wiele wyższej jakości niż te stosowane jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie spełniają wiele więcej zadań niż tylko zwykła izolacja.

Wzornictwo
Oczywiście ta rzecz nie ma wpływu na funkcjonalność, ale na zadowolenie z posiadania okien jak najbardziej. Przede wszystkim obecnie producenci bardzo mocno zwężają profile okienne. Dzięki temu do wnętrza dostaje się więcej światła, a okna wyglądają bardzo nowocześnie. Ilość światła ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także ekonomię zwłaszcza zimą, ponieważ zwykle mniej zapłaci się za ogrzewanie. Zachodzi także trend ukrywania skrzydła okiennego co sprawia, że okno wygląda jakby tworzyło jedną litą konstrukcję.

Jak wybrać okna – Energooszczędność

Jest to ważny współczynnik, który ma wpływ na ogrzewanie mieszkań. Obecnie obowiązującym przepisem jest ten, który zabrania stosowanie okien zimniejszych niż Uw = 1,1 W/)(m^2K). Następna zmiana przepisów ma być w 2021 i wtenczas wymogiem będzie Uw = 0,9 W/)(m^2K). Istotny jest także pakiet trzyszybowy, który posiada lepszy współczynnik Ug. Innymi wartymi uwagi rzeczami jest także ciepły montaż i elementy zacieniające okno w okresie letnim.

Jak wybrać okna – Zabezpieczenie

W przypadku mieszkania na parterze czy też niższych piętrach jest to bardzo istotna kwestia. Również jest ona ważna w przypadku okien tarasowych. Zwykle tędy włamywacze dostają się do naszych mieszkań. Okna powinny posiadać specjalne zaczepy antywłamaniowe zapewniające trudne do złamania połączenie ramy ze skrzydłem.

Jak wybrać okna – Hałas

Dzięki odpowiedniemu parametrowi tłumienia hałasu okna zapewniają komfort domownikom. Parametr ten określany jest jako Rw a im wyższa wartość tym lepiej. Najlepszym wyborem są okna o parametrze 40 dB, jednak całkiem sensowne efekty dają także okna o parametrze 33 dB.

Innymi ważnymi parametrami okien jest wodoszczelność, odporność na obciążenie wiatrem czy też przenikalność ciepła. Im lepsze zastosowane okna tym większy komfort mieszkania.