Type to search

Wyważacz do drzwi – profesjonalny sprzęt strażacki

Jednym z najbardziej cenionych zawodów, od lat trafiających na podium w kategorii zaufania społecznego, jest Straż Pożarna. Gotowi do akcji 24h na dobę, pełniący służbę w dzień i w nocy, niejednokrotnie wykazujący się zimną krwią, ratujący nasze dobytki, a nawet życia. Nic więc dziwnego, że cenimy ich ogromnym zaufaniem i obdarzamy szacunkiem. Jednak pamiętać trzeba, że wciąż strażacy są tylko ludźmi, a co za tym idzie – nie wszystko są w stanie zrobić własnymi rękami. Wręcz przeciwnie – profesjonalny sprzęt strażacki to często czynnik decydujący o powodzeniu akcji ratunkowej. Postęp techniczny następuj w każdej dziedzinie, tak również i tutaj możemy zaobserwować co raz to nowocześniejsze i lepiej wyposażone wozy strażackie, coraz bardziej wydajne węże, ale również i coraz bardziej odporną na ciężkie warunki odzież i w końcu – coraz bogatszy zasób sprzętu drobnego, do którego zalicza się m.in. wyważacz do drzwi. Sprawdź, jaką rolę odgrywa ten gadżet w codziennej pracy strażaka.

Wyważacz do drzwi – profesjonalny sprzęt strażacki

Oprócz odwagi i umiejętności zachowania zimnej krwi oraz trzymania ręki na pulsie w trudnych warunkach, strażaka musi charakteryzować umiejętność szybkiego, sprawnego działania i podejmowania decyzji. Przykre sytuacje losowe, takie jak np. pożar lub wyciek gazu lub/i dwutlenku węgla zdarzają się nagle – tak, że nikt z potencjalnych poszkodowanych się ich przecież nie spodziewa. W najgorszym wypadku dochodzi do nich nocą, gdy niczego nie świadomi domownicy śpią głębokim snem. Nim zorientują się, co się dzieje, nie rzadko okazuje się, że jest już za późno na ucieczkę. Jeżeli jeszcze nie zatruli się i nie doszło do omdlenia, to i tak wydostanie się z budynku może być fizycznie niemożliwe, np. na skutek odcięcia drogi do wyjścia poprzez szalejący żywioł ognia. I tutaj zaczyna się właśnie rola strażaka wyposażonego w profesjonalny sprzęt. Nim Straż Pożarna przystąpi do akcji gaśniczej, musi najpierw ewakuować ofiary – jak najszybciej jest to możliwe. W tym celu zazwyczaj używany jest wyważacz do drzwi – stworzony do szybkiego dostania się do środka poprzez – jak wskazuje na to jego nazwa – wyważenie drzwi. Znacznie ułatwia on i skraca w czasie cały proces, szczególnie gdy mamy do czynienia z opornymi drzwiami: ze skomplikowanymi zamkami lub przeciwpożarowymi. Profesjonalny wyważacz do drzwi okazuje się również szczególnie potrzebny w sytuacji zagrożenia wybuchem – wykazuje brak iskrzenia.

Podstawowe narzędzia w wyposażeniu Straży Pożarnej

Wyważacz do drzwi to tylko jedno z narzędzi należących do szerokiego pakietu wyposażenia strażackiego. Można podzielić je na kilka podstawowych kategorii:

  • sprzęt tnący (np. siekierołom)
  • sprzęt burzący (np. bosaki, kotwice, piły tarczowe)
  • sprzęt podnoszący (np. dźwignie mechaniczne, lewary i poduszki pneumatyczne)
  • sprzęt rozpierający (np. nożyce, siłowniki, rozpieracze hydrauliczne)
  • sprzęt specjalistyczny (w zależności od specyfiki i warunków akcji, np. sprzęt nurkowy i alpinistyczny, ewakuacyjny)

Choć bezwzględnie najważniejszym elementem wyposażenia strażaka jest specjalistyczna odzież ochronna – ze względu na to, że najważniejsza jest własnego ochrona życia – sprzęty i narzędzia pomocnicze okazują się równie pomocne w akcjach gaśniczo-pożarowych. Usprawniają pracę Straży Pożarnej i w wielu sytuacjach bywają niezastąpione.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *