Type to search

Jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy? Na co zwrócić uwagę?

Usłyszenie diagnozy o niedosłuchu jest z pewnością przykrym doświadczeniem, mogącym wzbudzać niepokój. W tym momencie trzeba skupić się jednak na tym, aby w najkorzystniejszy sposób poprawić komfort i jakość słuchu. Zatem jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy?

Współczesna technologia umożliwia producentom tworzenie coraz to bardziej innowacyjnych, wszechstronnych oraz, co bardzo ważne, wygodnych w użytkowaniu aparatów słuchowych. Dzięki temu urządzenie może pełnić kilka określonych funkcji oraz znacząco wpływać na poprawę komfortu słuchu. Jednak szeroki wybór i oferta dostępna na rynku może wprowadzać w lekki stan dezorientacji, szczególnie osoby, które po raz pierwszy stają przed wyborem aparatu słuchowego. Na co zatem zwrócić uwagę podczas zakupu? Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego aparatu słuchowego?

Jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy? 

Dobór aparatu słuchowego nie jest rzeczą prostą. Dopasowanie urządzenia do wady słuchu oraz potencjalnego właściciela to zadanie dla protetyka słuchu lub audiologa. Pomoc specjalisty jest bowiem niezbędna, gdyż to właśnie fachowiec zaoferuje nam najlepsze rozwiązania, przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz wykona odlew małżowiny usznej bądź też kanału słuchowego. Dzięki takim procedurom otrzymamy odpowiednio skonfigurowany oraz indywidualnie dopasowany do naszego ucha aparat słuchowy.

Wyspecjalizowany protetyk słuchu odpowie także na wszystkie nasze pytania oraz udzieli potrzebnych wskazówek dotyczących użytkowania aparatu, czyszczenia oraz ładowania baterii.

Aparat słuchowy – dostosowany do twoich potrzeb

W przypadku wyboru aparatu słuchowego warto przeanalizować kilka bardzo ważnych kwestii, które mogą oddziaływać na późniejsze użytkowanie sprzętu. Bardzo ważnym aspektem jest cel, jaki będzie spełniać dane urządzenia. Należy więc zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach nasila się problem niedosłuchu, czy jest to np. podczas oglądania telewizji, bądź też mamy problem w rozumieniu zwykłych rozmów w hałaśliwym otoczeniu. Dobór aparatu słuchowego zależy zatem od kilku czynników, m.in. od:

  • wieku pacjenta
  • stopnia niedosłuchu
  • osobistych preferencji estetycznych
  • stylu życia
  • budżetu

Rodzaje aparatów słuchowych 

To jaki rodzaj aparatu słuchowego będzie dla nas najbardziej odpowiedni określa protetyk słuchu. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań oraz wnikliwego wywiadu potrafi on stwierdzić, który typ sprzętu będzie korzystnie sprawdzał się w przypadku naszej dolegliwości. Najczęściej spotykane i wykorzystywane w celu poprawy słuchu urządzenia to:

  • aparaty słuchowe zauszne
  • aparaty słuchowe zauszne z słuchawką
  • aparaty słuchowe wewnątrzuszne
  • aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe

Niedosłuch to coraz bardziej popularny problem, szczególnie wśród osób starszych, jednak występuje także u dzieci i młodzieży. Bez wątpienia może powodować pogorszenie jakości życia, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego aparatu słuchowego dostosowanego do potrzeb pacjenta.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *