Type to search

Automatyzacja obsługi siana i słomy w hodowli – to się opłaca!

Automatyzacja obsługi siana ułatwia pracę w gospodarstwie. Pozwala zaoszczędzić sporo czasu i energii. Dzięki temu, że wiele czynności staje się mniej czasochłonnych, możesz wykonać ich więcej w tym samym czasie. Dlatego to również bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Jakie maszyny pomogą Ci zautomatyzować, a tym samym ułatwić pracę?

Nowoczesna maszyna rolnicza – rozdrabniacz słomy

Słoma znajduje szerokie zastosowanie w rolnictwie. Stosuje się ją zarówno jako paszę, jak i ściółkę dla zwierząt hodowlanych. Z kolei w przypadku upraw jest naturalnym tworzywem umożliwiającym utrzymanie właściwej wilgotności gleby.

Jeszcze jakiś czas temu rozdrabnianie oraz rozrzucanie słomy odbywało się za pomocą wideł. Dziś biorąc pod uwagę postęp technologii i wielkość gospodarstw rolnych byłoby to nie do pomyślenia. Ręczne wykonywanie tego typu czynności zajmuje sporo czasu i zabiera dużo energii. Dlatego wraz z postępem technologii na rynku pojawiły się nowoczesne maszyny rolnicze, które pozwoliły na zautomatyzowanie tych procesów.

Jedną z takich maszyn jest rozdrabniacz słomy Kidd, produkowany przez brytyjską firmę Kidd Farm Machinery, która cieszy się dużym uznaniem już od 1958 roku. Warto mieć go w swoim gospodarstwie, ponieważ:

  • został wyposażony w rzadko spotykany system ładowania beli od góry, płaską stroną;
  • ogranicza marnowanie siana, ponieważ podczas pracy obraca się cały bęben napędzany za pomocą łańcucha;
  • wyróżnia się dużym zagęszczeniem noży, dzięki czemu nadaje się do przygotowania sieczki dla bydła żywionego w modelu TMR;
  • system regulacji długości sieczki (dostępny w wybranych modelach rozdrabniacza słomy Kidd) ułatwia dopasowanie ściółki do miejsca, w którym ma być rozesłana;
  • ma szerokie zastosowanie – jest to maszyna, która dobrze sprawdza się również jako ścielarka słomy (np. w przypadku upraw truskawek, hodowli trzody chlewnej i drobiu);

Sieczkarnia do słomy – sposób na zautomatyzowanie produkcji ściółki i paszy

Jest to maszyna niezastąpiona w hodowli i produkcji rolnej. Pierwsza wersja tego urządzenia pojawiła się już w XIX wieku, kiedy to zastąpiła kosy służące do produkcji sieczki. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło. Dlatego nowoczesne sieczkarnie do słomy znacznie różnią się od tych sprzed lat. Są wyposażone w wiele funkcji, które pozwalają zautomatyzować pracę. Dzięki nim możesz szybko rozdrobnić i pociąć słomę.

Odpowiednio dobrana maszyna pozwoli Ci na dobór długości cięcia. Pozwoli na rozdrabnianie słomy na dłuższe kawałki, co wykorzystywane jest przy produkcji brykietów. Z jej pomocą możesz również wytworzyć pelet, do którego potrzebujesz drobno pociętego materiału.

Nowoczesne sieczkarnie do słomy przeznaczone są do produkcji peletów, brykietów, a także ułatwiają proces ścielenia chlewni, farm drobiu, obór oraz wytwarzania sieczki do żywienia zwierząt. Mogą być również dodatkowym wyposażeniem urządzeń, które służą do zbioru roślin.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *