Type to search

Polski Ład a nowe wyzwania dla księgowych – dlaczego podnoszenie swoich kompetencji jest ważne?

Prawidłowe rozliczenie podatków sprawia wiele kłopotów. Nowa reforma, czyli Polski Ład, wprowadza zmiany w systemie podatkowym. Od 2022 roku, rozliczenie się bez profesjonalnej pomocy może być trudne.

Polski Ład — reforma podatkowa

Nowa reforma zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku i drugiego progu podatkowego, a ulga dla klasy średniej ma rekompensować możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Nie będzie ona jednak przysługiwać osobom samozatrudnionym oraz uzyskującym dochód na podstawie umów zlecenie i o dzieło, a także korzystającym z 50% kosztów uzyskania przychodu. Oprócz zmiany wynagrodzenia, zmieni się także wysokość składki zdrowotnej czy program socjalny.

Nowa reforma podatkowa może spowodować, że wiele przedsiębiorstw zdecyduje się na zatrudnienie dodatkowej osoby w dziale księgowości. Na razie nie ma jeszcze dokładnych założeń Polskiego Ładu, ale jeśli już będą obowiązywały, z pewnością wywołają gwałtowny ruch na rynku. Cześć przedsiębiorców prawdopodobnie zmieni formę prawną, chcąc skorzystać z preferencyjnego CIT, część zmień formę opodatkowania z liniowej na ryczałt. Jednym słowem będzie to ogromne wyzwanie dla księgowych.

Nowy sposób rozliczania = nowe kompetencje

W całym tym zamieszaniu z pewnością przydadzą się nowe kompetencje. W końcu zrozumienie przepisów i poprawne rozliczenie przedsiębiorstwa nie będzie wyglądało tak, jak dotychczas. Aby je zdobyć, warto już teraz zapisać się na studia biznesowe. MBA Finance&Technology to program, który ma na celu wyposażyć absolwentów w nowoczesną wiedzę i umiejętności praktyczne ukierunkowane na zarządzanie firmą we współczesnym, dynamicznie rozwijającym się cyfrowo otoczeniu gospodarczym. W praktyczny sposób nauczą, jak podejść do nowej reformy i wdrożyć ją w życie, a także jak zarządzać podatkami. Wyjaśnią działanie rynków finansowych w przyszłości, zarządzanie płynnością finansową oraz tworzenie planów finansowych. Ponadto pomogą zrozumieć procesy biznesowe, które determinują sukces strategiczny firmy. Są adresowane do kadry kierowniczej, właścicieli, udziałowców przedsiębiorstw, księgowych i wszystkich osób, które ukończyły studia wyższe oraz posiadają co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe.

Nowe wyzwanie, jakie stanie przed księgowymi, może wprawiać w zakłopotanie, być źródeł stresu i niepotrzebnych komplikacji. Zwiększenie kompetencji pozwoli poczuć się pewnie, zdobyć potrzebną wiedzę, wzrośnie jakość wykonywanej pracy, zwiększy się wewnętrzna motywacja. Jest to także świetny sposób w drodze do awansu czy możliwość nawiązania nowych współpracy.

Wzrost kosztów obsługi księgowej

W obliczu zmian, jakie przyniesie Polski ład, bardzo łatwo będzie o pomyłkę, w związku z tym wzrośnie liczba korekt i zapotrzebowanie w dziale księgowości. Przypuszcza się, że biura rachunkowe i księgowi mogą podnieść swoje stawki za świadczone usługi. Warto więc już teraz pomyśleć o zwiększeniu swoich kompetencji.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *