Type to search

Mączka rybna dla świń – jakie efekty może przynieść jej zastosowanie?

Mączka rybna to sproszkowana mieszanka paszowa i jednocześnie jedyna mączka, pochodzenia zwierzęcego, którą dopuszcza się do karmienia zwierząt gospodarskich. Tworzy się ją z całych ryb lub też z ich części, które odpowiednio się przerabia i wysusza, w ten sposób pozbywając się z nich ponad połowy wody.

Mączka rybna dla świń – właściwości

Mączka rybna polecana jest przede wszystkim dlatego, że zawiera pełnowartościowe i łatwo trawienne białko, nie pozbawione wszystkich najistotniejszych aminokwasów. Poza tym, produkt ten jest również cennym źródłem wielu związków mineralnych, w tym magnezu, żelaza, cynku i wapnia. Posiada też sporo tłuszczu, dzięki czemu zawiera szereg witamin, w tym witaminę A, E, D, a przede wszystkim witaminę B. Taka odżywcza pasza nie tylko jest bardzo bogatym odżywczo dodatkiem do pożywienia dla świń ale jest też przez nie bardzo chętnie jedzona.

Zalety z podawania świniom mączki rybnej

– Zapewnia zwierzętom najważniejsze składniki odżywcze.

– Przyspiesza tuczenie i wzrost świń bez użycia szkodliwej dla człowieka chemii.

– Zwierzęta chętnie ją zjadają.

– Zaobserwowano, że dodanie mączki rybnej do diety świń, ogranicza występowanie wśród nich agresji i objawów kanibalizmu.

Jak podawać mączkę rybną świniom?

Mimo, że mączka rybna jest zalecana jako element diety dla świń, należy pamiętać, że jej ilość w paszach w przypadku warchlaków i loch nie powinien przekraczać 10%, a u prosiąt ilość ta może wynosić 15%. Jest to więc dodatek pożywienia szczególnie stosowany w przypadku młodych osobników, żeby przyśpieszyć ich wzrost. Warto przed podaniem tego produktu zapoznać się szczegółowo z zaleceniami producenta co do jego podawania. 

Przy podawaniu mączki rybnej należy liczyć się też z faktem, że ma ona bardzo specyficzny i intensywny zapach, przez tłuszcz rybi jaki zawiera. Z tego powodu należy pamiętać o tym, żeby nie podawać go świniom do pożywienia co najmniej 2 lub nawet 3 tygodnie przed ubojem. W innym przypadku mączka rybna może mieć negatywny wpływ na smak mięsa.

Mączka rybna jest więc produktem o wysokiej wartości odżywczej, którego warto dodać jako jeden z cennych elementów diety dla świń, szczególnie dla tych młodych. W stosowaniu go warto jednak zapoznać się najpierw ze wszystkimi zaleceniami producenta. Należy również pamiętać o tym, że w niektórych mączkach rybnych znajduje się zbyt duża ilość chlorku sodu, którego zawartość należy odpowiednio zbilansować w diecie zwierząt.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *