Type to search

Czym są rzymskie schody kacze i gdzie się je wykorzystuje?

Schody to praktycznie nieodzowny element konstrukcyjny każdego budynku, zarówno mieszkalnego jak i przeznaczonego do innego użytku. Spośród szerokiego wyboru różnych wariantów schodów czasem trudno wybrać tej najwłaściwszy. Na montaż jakiego typu schodów najlepiej się zdecydować? Klasycznych standardowych czy na ciekawą konstrukcję rzymskich schodów kaczych?

Czym charakteryzują się rzymskie schody kacze?

Rzymskie schody kacze charakteryzują się przede wszystkim ażurową konstrukcją i minimalizmem, ale także bardzo oryginalnym i ciekawym rysem wizualnym. Są schodami jednobiegowymi, opartymi na konstrukcji bardzo mocnego stalowego stelaża i mocowanych do niego stopniach o asymetrycznym kształcie, przypominającym kacze łapy. Nie posiadają one pełnej zabudowy jak w schodach klasycznych, ale są w połowie docięte. Ich wycinanie jest naprzemienne i odpowiada sposobowi stawiania na nich stóp. Uzupełnienie stanowi jednostronnie lub dwustronnie zamontowana poręcz. Schody, zbudowane z wysokiej jakości materiałów, są bardzo wytrzymałe i trwałe, co pozwala na ich użytkowanie przez długie lata. Atutem są także ich niewielkie rozmiary, oraz prostota budowy i łatwość w montażu.

Jak przebiega montaż kaczych schodów?

Montaż rzymskich schodów kaczych jest stosunkowo prosty. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zainstalowanie na górze i na dole pomieszczenia odpowiednio mocnego i stabilnego stelaża, a następnie dokręcenie do niego stopni w sposób usystematyzowany, pozwalający na komfortowe i bezpieczne użytkowanie. Tak powstała konstrukcja zostaje dodatkowo wzmocniona zamocowaniem poręczy. Może ona być, w zależności od potrzeb, zamontowana tylko z jednej lub z obydwu stron schodów. Cały proces łączenia nie jest szczególnie skomplikowany i pracochłonny, a dysponując odpowiednimi narzędziami i kierując się instrukcją, można wykonać go samodzielnie.

Gdzie warto zamontować rzymskie schody kacze?

Rzymskie schody kacze będą idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie ilość miejsca przeznaczonego na montaż schodów jest ograniczona. Będą to więc głównie pomieszczenia i budynki o niewielkich wymiarach, jak małe domy jednorodzinne czy domki letniskowe, a także dwukondygnacyjne mieszkania. Sprawdzą się również w wielu budynkach użyteczności publicznej, np. sklepach czy punktach usługowych. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie ich jako wejście na antresolę, poddasze lub strych, gdzie z powodzeniem mogą zastąpić uciążliwe schody rozkładane. Elegancja i prostota rzymskich schodów kaczych sprawia, że sprawdzą się one w aranżacji w każdym stylu, zarówno w pomieszczeniach urządzonych klasycznie, rustykalnie, czy modernistycznie.

Rzymskie schody kacze, ze względu na swoją funkcjonalność, zyskują coraz większą popularność. Ich niewielkie rozmiary oraz pomysłowy, a zarazem efektowny układ stopni sprawiają, że coraz częściej stają się alternatywą dla schodów standardowych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *