Type to search

Łazienka w stylu minimalistycznym – jak ją urządzić?

Od długiego czasu prostota kojarzona jest z pięknem. I słusznie, ponieważ minimalizm jest ponadczasowy i dobrze wygląda w każdym wnętrzu, bez względu na jego przeznaczenie oraz wielkość. Aranżacja łazienki zgodnie z zasadami stylu minimalistycznego daje pewność wieloletniej satysfakcji z jej wystroju.

Styl minimalny, czyli…?

Pojęcie minimalizmu można zastosować do wielu aspektów życia. Kryje się pod nim np. filozofia życiowa, która polega na ograniczeniu wszystkiego, co jest zbędne. Nadrzędną zasadą minimalizmu jest postawienie jakości ponad ilość. Z tego względu styl minimalny we wnętrzach oznacza prostotę i panujący ład. Każdy przedmiot znajdujący się w takim pomieszczeniu odgrywa istotną rolę i jest w nim niezbędny. Do aranżacji wnętrz wykorzystuje się jedynie wysokiej jakości sprzęty oraz akcesoria. Również wykorzystywane kolory mają ogromne znaczenie. Stonowane i neutralne barwy to znak rozpoznawczy tego stylu. Biele, beże, brązy, czernie oraz szarości wypełniają minimalistyczne wnętrza.

Minimalizm w łazience

Styl minimalistyczny w łazience objawia się poprzez wybór odpowiedniej armatury, akcesoriów, oświetlenia, grzejników łazienkowych, ceramiki oraz elementów do wykończenia ścian i podłogi.
Zgodnie z minimalizmem ceramika łazienkowa powinna posiadać proste, geometryczne kształty. Idealnie sprawdzą się tutaj przede wszystkim umywalki podblatowe, których kształt jest ukryty pod blatem. Z kolei decydując się na umywalkę nablatową, należy wybrać taką o zaokrąglonych krawędziach oraz prostej, symetrycznej bryle. Takie same wytyczne stosowane są do misek WC, jednak z zaznaczeniem, iż do misy należy dokonać wyboru podtynkowego stelaża WC. W zasady minimalizmu idealnie wpisują się również nowoczesne kabiny typu walk-in, które pozwalają na ograniczenie ilości przedmiotów we wnętrzu.
Kolejnym bardzo istotnym elementem wyposażenia jest odpowiednio dobrana armatura łazienkowa. Najlepiej dokonać wyboru armatury o wysokim stopniu elegancji, czyli takiej o geometrycznym kształcie z zaokrąglonymi krawędziami. Idealną opcją będzie czarny kolor baterii, który nada wnętrzu klasy.
Wnętrze łazienki nie może istnieć również bez odpowiednio dobranych płytek. Minimalistyczna łazienka charakteryzuje się obecnością gładkich modeli kafelków lub takich o delikatnej strukturze i neutralnej kolorystyce. W zasady tego stylu idealnie wpisują się wielkoformatowe płytki, które pozwalają na zminimalizowanie ilości fug.
Styl minimalny to rezygnacja z niepotrzebnych przedmiotów oraz ograniczanie ilości przedmiotów, które pozostają w zasięgu wzroku. Z tego względu w takiej łazience najlepiej zamontować nowoczesne grzejniki dekoracyjne. Grzejnik łazienkowy o geometrycznym kształcie i jednolitym np. czarnym kolorze nie zakłóci harmonii wnętrza. Z kolei meble powinny posiadać proste kształty i jak najmniej otwartych półek, powinny również mieć ukryte uchwyty lub mechanizm push to open. Z minimalizmem idealnie współgrają zabudowy meblowe na wymiar, które pozwalają wykorzystać przestrzeń w pomieszczeniu.

Wnętrze zaaranżowane zgodnie z zasadami stylu minimalistycznego sprzyja relaksowi. Dzięki pozbyciu się niepotrzebnych przedmiotów wspomaga koncentrację i sprzyja pracy. Wykorzystanie klasycznych i prostych elementów o wysokiej jakości czyni te wnętrza ponadczasowymi. Aranżując łazienkę zgodnie z minimalizmem, zyskuje się pewność, że wnętrze będzie funkcjonalne przez długi czas.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *