Type to search

Najpopularniejsze rodzaje wkrętów – co warto mieć w swoim warsztacie?

Istnieją różne rodzaje wkrętów w zależności od: skoku gwintu, materiału, kształtu łba, pokrycia oraz końcówki. Wkręty do szybki sposób na łączenie elementów drewnianych, metalowych oraz o różnorodnej strukturze, np. wkręt do płyt gipsowych, który łączy 2 różne rodzaje materiałów. Warto zaopatrzyć swój warsztat w najbardziej popularne modele, które używane są zarówno przez profesjonalistów, jak i domowych majsterkowiczów.

Wkręty ciesielskie – zastosowanie

Każdy typ wkrętu składa się z łba oraz trzonu, na którym znajduje się gwint. Wkręty ciesielskie posiadają tzw. łeb talerzowy, dzięki któremu mocniej dociskają łączone powierzchnie niż np.w przypadku łba stożkowego. Ich gwint posiada zakończenie stożkowe, dzięki czemu łatwo można je wkręcić w elementy drewniane lub materiały miękkie. Gwint najczęściej nie znajduje się na całej powierzchni trzonu, lecz tylko na części. Przy wyborze konkretnego rodzaju wkrętów należy kierować się ich długością i średnicą, które wyrażane są w milimetrach. Długość obejmuje odcinek od gwintu do łba, natomiast średnica jest równoznaczna z zewnętrzną średnicą gwintu. Wkręt ciesielski może mieć różne nacięcia łba. Coraz rzadziej stosowane są nacięcia proste z uwagi na niską wytrzymałość i łatwe uszkodzenie łba. Do popularnych należy również wkręt hartowany do drewna, którego zewnętrzna część dzięki procesowi hartowania jest twarda i odporna na uszkodzenia, podczas gdy wewnętrzna posiada odpowiednią elastyczność, aby zapobiec pęknięciom podczas wkręcania. Wkręty do drewna mogą posiadać łeb stożkowy, który nie wystaje ponad powierzchnię elementów łączonych, walcowy, który zapewnia większą siłę docisku niż poprzedni i ostre zakończenie gwintu, które ułatwia wkręcanie.

Wkręt do karton-gipsu – czym się charakteryzuje?

Wkręty do płyt gipsowych posiadają ostre zakończenie gwintu oraz łeb w formie stożka, dzięki czemu łatwo zagłębia się w płytę gipsowo-kartonową. W tym przypadku jest to niezbędne do uzyskania gładkiej powierzchni ściany. Modele te posiadają nacięcie typu philips – do wkręcania należy używać wkrętaka krzyżowego. Wkręty z mniejszym skokiem gwintu służą do mocowania płyt do profili stalowych, podczas gdy te z dużym skokiem gwintu wkręcane są w listwy drewniane. Do ich wkręcania warto stosować końcówki z ogranicznikiem głębokości wkręcania, co zapobiega nadmiernemu zagłębianiu łba i osłabieniu mocowania.

Wkręt samogwintujący – szybkie i wygodne rozwiązanie

Wkręt samogwintujący ułatwia i przyspiesza wiele prac monterskich. Posiada specjalną końcówkę samonawiercającą, dzięki czemu nie trzeba wykonywać otworu pilotującego w drugim z łączonych elementów. To sprawia, że wkręt łatwo i szybko zagłębia się w łączone powierzchnie bez ich rozszczepiania – między przytwierdzanymi powierzchniami nie powstaje szczelina. W przypadku miękkiego drewna, stosowane są wkręty z głębokim i grubym gwintem, który łatwo wgryza się w jego strukturę. Natomiast modele z cienkim gwintem przeznaczone są do mocowań twardych elementów drewnianych oraz stalowych. Wkręty samogwintujące są używane przez budowlańców w konstrukcjach dachowych – przykręcanie blachy do kontrłat lub stalowych szkieletów. Ten typ posiada sześciokątne łby, do których należy używać nasadki o odpowiednim rozmiarze.

Wkręty stanowią jeden z najszybszych sposobów łączenia elementów stalowych, drewnianych, drewnopochodnych, itd. Przy wyborze, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane, oraz ich pokrycie, aby uzyskać trwałe i solidne połączenie na wiele lat.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *