Type to search

Pomost pływający: drewniany, metalowy, a może polietylenowy?

Okres letni i piękna pogoda sprzyjają aktywnościom na świeżym powietrzu. Bardzo dużo osób podczas urlopu albo weekendu oddaje się swojemu hobby, wędkarstwu czy jeździe na rowerze. Inni lubią spędzać czas, ciesząc się sprzyjającymi okolicznościami przyrody. Do wszystkich wymienionych sposobów spędzania wolnego czasu można przypisać jeziora, których w Polsce nie brakuje. Żeby jeszcze bardziej móc korzystać z dobrodziejstw otaczającej nas natury, można zamontować pomost pływający na wodzie, dzięki czemu wypoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy. Jaki pomost wybrać? Jakie są rodzaje pomostów pływających?

Z czego wykonane są pomosty pływające?

Wybór odpowiedniego pomostu pływającego to przede wszystkim decyzja, która musi być podjęta świadomie. Dlatego przed kupnem i montażem pomostu pływającego należy przeanalizować wszystkie dostępne możliwości na rynku. Pomosty pływające mogą być wykonane z różnych materiałów, a przez to posiadać odmienne właściwości. Pomosty pływające dzielą się na pomosty wykonane z drewna, metalu oraz z tworzywa-polietylenu.

Pomosty z metalu to bardzo solidne i ciężkie konstrukcje. Konstrukcja jest zazwyczaj ocynkowana, po to żeby zapewnić jak najlepszą żywotność pomostu pływającego. Kotwiczenie tego typu pomostów odbywa się przy pomocy balastów betonowych lub pali kotwiących. Liczbę i masę balastów albo pali należy dobrać zgodnie z wielkością pomostu, a także jego przeznaczenia. Tego typu konstrukcje są odpowiednie do zamontowania na wszystkich akwenach, gdzie występują ekstremalne warunki na wodzie. Nadają się jako wyposażenie kąpielisk oraz przystani jachtowych . Wadą jest niestety kłopotliwy montaż , bez sprzętu ciężkiego nie damy rady zmontować pomostu.

Ostatni rodzaj pomostów pływających to pomosty wykonane z polietylenu. Są one najbardziej uniwersalne, dlatego to najlepszy wybór z wszystkich zaprezentowanych pomostów pływających dostępnych na rynku. Przede wszystkim pomosty pływające z polietylenu mogą występować w wariancie wysokoburtowym oraz niskoburtowym. Wysokoburtowe pomosty będą odpowiednie podczas budowania przystani jachtowych i łodzi żaglowych. Oprócz tego nadadzą się do basenów oraz prywatnych zastosowań rekreacyjnych. Natomiast niskoburtowe pomosty pływające wykonane z polietylenu przeznaczone są głównie dla kajakarzy i wioślarzy, jak również w tych zastosowaniach, gdzie poziom pomostu nie powinien zbyt wysoko wystawać ponad lustro wody. Główną zaletą pomostów wykonanych z polietylenu to możliwość bardzo szybkiego i sprawnego montażu, a w razie potrzeby – zmiany konfiguracji. Dodatkowo tego typu pomosty odznaczają się długą żywotnością. Są także proste w utrzymaniu i nie wymagają konserwacji w przeciwieństwie do pomostów drewnianych, stalowych . Polietylen jest także odporny na działanie promieniu UV. Pomosty z tego tworzywa są niezwykle bezpieczne, ponieważ posiadają antypoślizgową powierzchnię.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *