Type to search

W jakich budynkach wykorzystuje się szalunki ścienne?

Szalunki to konstrukcje, które mają za zadanie utrzymać wylany beton w wyznaczonym miejscu. Zwykle szalunki wykonuje się z desek, które umożliwiają otrzymanie różnych kształtów. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.

Szalunki – z czego są wykonane?

Jak wspomniano wcześniej szalunki wykonywane są z drewna. Jednak jest to rozwiązanie dość pracochłonne, dlatego coraz częściej wykorzystuje się elementy stalowe lub wykonane ze sklejki drewnianej.

Szalunki ścienne można podzielić na lekko lub średnio gabarytowe. Są one wytrzymałe i trwałe, a dodatkowo poszczególne elementy można w łatwy sposób ze sobą łączyć.

Gdzie stosuje się szalunki ścienne?

Szalunki ścienne mogą pełnić funkcję specjalnych wsporników, a także przy och pomocy można zabezpieczyć otwory na okna i drzwi. Można decydować się na montaż przy pomocy specjalnego dźwigu lub montaż ręczny.

Wybór właściwych szalunków ściennych jest bardzo ważny, ponieważ tylko wtedy można we właściwy sposób przeprowadzić prace budowlane. Jeżeli konstrukcja jest zbyt zaawansowana mogą wystąpić większe problemy już na etapie montażu. Z kolei konstrukcja zbyt prosta sprawi, że ukończenie prac może być niemożliwe.

Warto zaznaczyć, że często wykorzystuje się także szalunki schodowe, stropu, słupa, do wykopu, a także pod ogrodzenie. Aby fundament był dobrze postawiony szalunek jest elementem niezbędnym.

Od czego zależy z jakich materiałów wykonany będzie szalunek?

Można wybrać różne materiały, z których wykonane są szalunki ścienne. Podejmując decyzję o wyborze należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • wielkość budynku,
  • rodzaj gruntu, na którym będzie stał budynek,
  • specyficzne cechy projektu,
  • dostępny budżet.

Aktualnie dostępne jest naprawdę wiele możliwości. Dlatego, każdy z pewnością znajdzie idealną propozycję dla siebie. Warto także zaznaczyć, że możliwe jest wypożyczanie szalunków.

Szalunki – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Wiele osób zastanawia się czy szalunki warto kupić czy lepiej wypożyczyć. Zakup to bardzo duża inwestycja. Dlatego na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim firmy budowlane.

Szalunek zdejmuje się w momencie, w którym fundamenty się złączą. Gdy beton jest związany można mieć pewność, że cała konstrukcja będzie stabilna i nie ulegnie zniszczeniu.

Szalunki ścienne to jedne z podstawowych elementów, które wykorzystuje się podczas prac budowlanych. Są one przede wszystkim odpowiedzialne za ochronę i zabezpieczenie masy betonowej. Dobranie właściwych rodzajów szalunków jest zależne od kilku czynników.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *