Type to search

Dlaczego seniorzy z Alzheimerem wymagają całodobowej opieki?

Choroba Alzheimera w największym stopniu doświadcza chorego, jednak pośrednio wpływa także na osoby z jego najbliższego otoczenia. To właśnie na nich najczęściej w pierwszej kolejności spoczywa opieka nad pacjentem. A ta niejednokrotnie jest trudna oraz bardzo wymagająca. Dlaczego chorzy na Alzheimera wymagają całodobowej opieki?

Alzheimer – czym jest i jak się objawia?

Alzheimer to przewlekła choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka najczęściej osób w wieku starszym, zazwyczaj po 65 roku życia. Schorzenie to charakteryzuje się postępującą, stopniową utratą komórek nerwowych. Do objawów choroby zalicza się:

  • upośledzenie pamięci
  • zmiany osobowości
  • częste zmiany nastroju
  • problemy w myśleniu
  • zaburzenia mowy
  • niekontrolowanie potrzeb fizjologicznych

Choroba nie rozwija się gwałtownie. W pierwszym stadium Alzheimera łatwo zbagatelizować. Pojawiają się bowiem epizody utraty pamięci, trudności w zapamiętywaniu, które często mogą zdarzać się także pośród młodych osób. Często jej przebieg trwa latami, przyczyniając się do nieodwracalnych zmian w mózgu. W konsekwencji chory często staje się niezdolny do samodzielnego funkcjonowania i wymaga odpowiedniej opieki.

Opieka nad osobą chorą na Alzheimera

Alzheimer powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu, dlatego może przyczyniać się do drastycznej zmiany sposobu funkcjonowania osoby chorej. Zdarza się, że chorzy nie są w stanie kontrolować swoich czynów, nie rozpoznają bliskich oraz przejawiają skrajnie różne zachowania – na przemian agresywne oraz apatyczne.

Właśnie dlatego osoby z Alzheimerem często wymagają opieki. Ta natomiast może być szczególnie trudna dla bliskich seniora, zarówno pod względem emocjonalnym jak i fizycznym. Choroba zatem często, oprócz samego chorego, dotyka także całej jego rodziny. Z tego względu coraz częściej krewni chorego decydują się na dom opieki. Takie rozstrzygnięcie z pewnością jest trudne, zdarza się jednak, że bywa konieczne.

Dlaczego chorzy na Alzheimera wymagają całodobowej opieki? 

Łagodne stadium choroby charakteryzuje się epizodami utraty pamięci oraz tymczasowymi zaburzeniami zachowania. Na tym etapie lekarz wraz z bliskimi chorego jest w stanie stwierdzić czy chory potrzebuje stałej kontroli czy jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania w domu. Jednak w zaawansowanym stadium Alzheimera osoby starsze często nie rozpoznają bliskich osób, nie kontrolują czynności fizjologicznych, bywają nadpobudliwi oraz agresywni oraz zdarza się im oddalać bez uprzedzenia. Z tego względu całodobowa opieka dla seniora cierpiącego na Alzheimera wymaga ogromnego poświęcenia, siły, wielu wyrzeczeń, a także odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Specjalistyczne domy opieki nad osobami starszymi oferują pomoc właśnie w ciężkich przypadkach choroby Alzheimera.

Decydując się na umieszczenie osoby chorej w domu opieki warto jednak wcześniej zwrócić uwagę na to, czy dana placówka spełnia odpowiednie wymogi m.in.: czy posiada zezwolenie na legalne prowadzenie ośrodka oraz  wykfalifikowany personel, który indywidualnie podchodzi do seniora. Ponadto istotne są jeszcze takie kwestie jak: wyżywienie, godziny odwiedzin oraz możliwość zabrania do placówki prywatnych rzeczy.

Opieka nad osobą chorą na Alzheimera jest niezwykle trudna. Dlatego też cierpiący na to schorzenie wymagają indywidulanego podejścia, cierpliwości oraz zrozumienia przez otaczające społeczeństwo.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *