Type to search

Jakie prace ogrodowe należy wykonać w kwietniu?

Wczesną wiosną musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, jakie pozwolą zadbać o piękne otoczenie. Miłośnicy ogródków ochoczo przystępują do pracy, korzystając z przydatnych narzędzi ogrodowych. Jakie narzędzia spełnią nasze oczekiwania? Jakie prace wykonać w kwietniu? O czym warto pamiętać? Jak zadbać o piękny ogródek wczesną wiosną? Jakie kwestie są najważniejsze?

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień jest miesiącem intensywnych prac w każdym ogrodzie. W tym czasie przekopujemy, sadzimy, siejemy i przycinamy rośliny. Powoli zauważamy, że w ogrodzie pojawiają się kolory. Kwitnąć zaczynają rośliny cebulowe, a inne budzą się po zimie do życia. Nie możemy zapominać o nawozie, przycinaniu, przesadzaniu i rozłożeniu ściółki. Kolejna kwestia to zdejmowanie z bylin okryć, jakie chroniły je przez zimę. Konieczne jest wygrabienie resztek, spulchnienie gleby i jej nawożenie. Jest to idealny czas na rozmnażanie poprzez podział bylin, jakie kwitną latem i jesienią. Po wykopaniu, kępę bylin rozcinamy łopatą, rozrywamy rękoma lub rozdzielamy specjalnymi widłami.

Dobrym pomysłem jest wysadzenie rozsady roślin, które zniosą drobne przymrozki. Dwuletnimi roślinami w tym wypadku są bratki, stokrotki, niezapominajki i złocienie maruny. Jednoroczne natomiast to lwie paszcze i lewkonie. Oczyszczona gleba wymaga wysadzenia drobnymi cebulkami mieczyków, jakie najlepiej jest zasadzić na przełomie kwietnia i maja.

Jakie narzędzia nam się przydadzą?

Wiosenna pora dodaje energii i sprawia, że chętnie spędzamy czas w ogrodzie. W tym wypadku nie należy pomijać przydatnych narzędzi i akcesoriów, jakie usprawnią porządki i wszelkie inne prace ogrodowe. Z pewnością niezastąpiony jest sekator. To niewielkie narzędzie przyda się do wielu prac, jakie dotyczą głównie przycinania roślin. Ponadto, przydać nam się może wąż ogrodowy, który będzie podlewał roślinność. Rośliny w ogrodzie potrzebują systematycznego nawadniania, tak aby rosły szybko i zdrowo. Sporym uznaniem cieszy się także kultywatorJest to ciekawe narzędzie uprawowe, jakie służy do spulchniania roli do głębokości 5-40 cm. Ogromnym atutem jest sprawne zniszczenie wszelkich chwastów.

Bardzo ładnie w ogrodzie zaprezentuje się palisada ogrodowa. Służy ona głównie do oddzielenia trawnika od pozostałej części ogrodu, czyli od chodnika, ścieżki lub nasadzeń roślinnych. Niezwykle istotne jest to, aby postawić na wytrzymałą i efektowną palisadę ogrodową. Oczywiście dobranie konkretnych rozwiązań jest zależne od naszych oczekiwań. Istnieje wiele ciekawych narzędzi i akcesoriów, jakie wykorzystamy w ogrodzie.

Pielęgnacja krzewów

W kwietniu w ogrodzie wykonujemy pielęgnację róż i innych krzewów. Pierwszy krok to usunięcia okrycia krzewów. Następnie usuwamy pędy suche i słabe, które uszkodziło otoczenie. Dwa tygodnie po odsłonięciu róż, przeprowadzany wiosenne cięcie. W tym wypadku nieoceniony jest sekatorjaki pozwoli sprawnie wykonać całe zadanie. Zadbane krzewy staną się wizytówką całego ogrodu i będą się pięknie prezentować każdego dnia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *