Type to search

Komu zlecić organizację transportu międzynarodowego

Nowoczesne rozwiązania i szybki postęp techniki pozwalają na doskonalenie procesu transportowania towarów i umożliwiają przewóz ładunków w coraz bardziej odległe miejsca. Przewóz towarów poza granice krajów jest coraz łatwiejszy i bardziej dostępny, ale nadal wiąże się z pewnymi trudnościami.

Transport międzynarodowy jest bardzo wymagający

Trudność organizacji transportu międzynarodowego polega przede wszystkim na tym, że każde państwo ma swój własny system podatkowy i swoje własne przepisy oraz procedury, więc przewóz musi być dostosowany do wymogów stawianych przez każdy kraj. Najłatwiej organizuje siętransport na terenie Europy i samej Unii Europejskiej ze względu na stosunkowo małe odległości i ujednolicone w dużej mierze przepisy, obowiązujące we wszystkich bądź większości państw członkowskich.

Jeśli transport międzynarodowy organizowany jest przy użyciu pociągów lub samochodów ciężarowych, należy liczyć się z tym, iż będzie się to wiązać z koniecznością przejścia odpraw celnych przy przekraczaniu każdej granicy. Możliwość przewozu towaru na terenie danego kraju może wymagać od przewoźnika przedstawienia odpowiedniej dokumentacji jak na przykład świadectwa pochodzenia towaru. W przypadku samochodów ciężarowych przepisy drogowe danego kraju mogą utrudniać realizację przewozu bądź nakładać pewne ograniczenia.

Organizując transport międzynarodowy warto też przeanalizować wszystkie dostępne trasy, aby dobrać odpowiedni środek transportu. Różny stopień zurbanizowania terenu, niska dostępność ekspresowych dróg, różna gęstość sieci kolejowej czy słabo rozwinięta infrastruktura danego państwa mogą zdecydowanie utrudnić przewóz i znacząco go opóźnić.

Powierzenie organizacji transportu międzynarodowego w ręce specjalistów

Organizacja transportu międzynarodowego wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy i  doświadczenia, które pozwolą na podejmowanie najlepszych decyzji. Jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie warto powierzyć organizację profesjonalistom.

Na rynku jest coraz więcej firm spedycyjnych, które zajmują się organizacją transportu międzynarodowego, przejmując pełną odpowiedzialność za proces. Firma zewnętrzna nadzoruje cały przewóz, wybiera środki transportu i przewoźników, dopełnia formalności. Zdejmuje tak naprawdę całą odpowiedzialność z osoby zlecającej przewóz.

Skorzystanie z usług firmy spedycyjnej gwarantuje wybór najbardziej optymalnego rozwiązania, ponieważ pozwala na dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb klienta. Firma, która posiada gęstą sieć kontaktów biznesowych, z których usług często korzysta, może pozwolić sobie na wybór renomowanego przewoźnika, a także wykorzystać swoje znajomości do uzyskania atrakcyjnej ceny.

Transport multimodalny w transporcie międzynarodowym

Organizując transport międzynarodowy warto rozważyć skorzystanie z usługi transportu multimodalnego. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku, ale zyskujące dosyć szybko popularność. Spedycja multimodalna zakłada przewóz towarów przy wykorzystaniu co najmniej dwóch różnych środków transportu w oparciu o jedną umowę przewozową. W tego typu transporcie łączy się dowolnie różne środki transportu – kolej, samochody ciężarowe i statki morskie. Można go również połączyć z transportem lotniczym, co sprawdza się świetnie zwłaszcza na dalekich trasach i w przypadku artykułów, które muszą być ekspresowo przewiezione.

Operator transportu multimodalnego odpowiada za cały proces, poczynając od zaplanowania trasy, przez kontakt z przewoźnikami, aż po dopełnienie niezbędnych formalności. Nadzoruje transport, dokonuje zmian, jeśli jest taka potrzeba, i reaguje na bieżąco na pojawiające się problemy. Wybór zewnętrznej firmy gwarantuje spokój i pewność, że cały proces został przeprowadzony profesjonalnie. Coraz więcej firm wprowadza dodatkowo nowe usługi dla swoich klientów, wychodząc naprzeciw ich potrzebom. Tym samym w ofercie pojawiają się np. usługi śledzenia trasy przesyłki lub ubezpieczenie przewożonego towaru.

Źródło: Symlog – Transport Międzynarodowy

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *