Type to search

Nowy czy używany zbiornik na gaz propan – którą opcję wybrać?

Na etapie projektu i podejmowania decyzji przy przeprowadzaniu inwestycji związanej z wyposażaniem domu w gaz propan przed inwestorem stoi wiele poważnych decyzji. Powinny być one dokładnie przemyślane, ponieważ dobrze użytkowana i serwisowana instalacja gazowa będzie służyła przez długie lata. Jedną z takich ważnych decyzji do podjęcia jest wybór odpowiedniego zbiornika na gaz propan. Przy tym okazuje się, że wybór pomiędzy zbiornikiem nowym i używanym nie jest wcale jasny i oczywisty. Warto więc rozważyć wszystkie wady i zalety obu rozwiązań.

Zbiorniki na gaz propan

Zbiornik na gaz propan jest niezbędnym elementem całej instalacji gazowej. To właśnie z niego dostarczany jest gaz do instalacji znajdującej się w całym domu. Zbiornik jest umieszczany na terenie działki w odpowiedniej odległości od budynków, granicy działki i studzienek kanalizacyjnych. Odległości te różnią się w zależności od tego czy jest to zbiornik podziemny, czy też zbiornik naziemny. Warto wiedzieć, że odległości te dokładnie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Warto zauważyć, że w przepisach nie ma absolutnie żadnej wzmianki o różnicach w usytuowaniu zbiornika w zależności od tego czy jest on nowy czy używany. Zbiorniki te rządzą się w tym zakresie takimi samymi prawami. Należy pamiętać, że zbiornik naziemny musi być nieco bardziej oddalony od zabudowań i sąsiedniej działki w porównaniu do zbiornika podziemnego. Dla zbiornika naziemnego o pojemności do 3 m3 należy zachować odległość 3 metrów od budynków mieszkalnych, usługowych, gospodarczych czy produkcyjnych, 1,5 metra od granicy sąsiedniej działki.

W przypadku zbiornika podziemnego odległości te wynoszą 1 metr od budynków oraz 0,5 metra od granicy działki. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia ze zbiornikiem naziemnym czy podziemnym odległość od studzienki kanalizacyjnej musi wynosić co najmniej 5 metrów a zbiornik nie może zostać umieszczony w zagłębieniu terenu. Ważne jest też, że stawianie zbiornika o pojemności do 7 m3 nie wymaga żadnych pozwoleń. Natomiast w razie chęci postawienia na posesji zbiornika o pojemności 7 m3 lub większej musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Używany zbiornik na gaz propan

Używany zbiornik na gaz posiada niewątpliwą zaletę, jest nią jego cena. Najczęściej jest ona aż o połowę niższa w porównaniu do nowego zbiornika na gaz. Na licznych portalach aukcyjnych i stronach z ogłoszeniami lokalnymi można znaleźć oferty kupna zbiornika używanego. Jednak transakcja taka z osobą prywatną ciągnie za sobą pewne ryzyko, które w przypadku tak delikatnych kwestii jak gaz, nie jest warte zaoszczędzonych pieniędzy.

Zbiornik na gaz powinien być transportowany w odpowiednich warunkach, aby nie uległ uszkodzeniu. Dodatkowo przed jego montażem powinien zostać dokładnie sprawdzony pod kątem szczelności. Dlatego jeśli musimy nieco zaoszczędzić, to jak najbardziej można kupić  zbiornik używany, ale tylko i wyłącznie od profesjonalnej firmy i sprawdzonego dostawcy, który zadba zarówno o transport, jak i sprawdzenie szczelności zbiornika.

Nowy zbiornik na gaz propan

Nowy zbiornik na gaz propan jest nieco droższy od zbiornika używanego. Jednak kupując zbiornik zupełnie nowy możemy mieć absolutną pewność co do jego jakości i wytrzymałości. Biorąc pod uwagę, że każdy sprzęt się zużywa i nie inaczej jest ze zbiornikiem na gaz, czy to naziemnym czy podziemnym, miejmy na względzie, że zakup nowego zbiornika na gaz będzie inwestycją na znacznie dłuższy czas niż zakup używanego zbiornika na gaz. Dlatego jest to pierwszy wybór jaki dają pod rozwagę projektanci instalacji gazowych i specjaliści przeprowadzający inwestycję podłączenia gazu propan do domu. Jeśli bowiem nie jesteśmy zmuszeni do szukania oszczędności podczas budowy instalacji i chcemy, aby służyła nam ona przez długie lata, to zalecany jest wybór zbiornika nowego. Jest on droższy, jednak pewniejszy. Pieniądze wydane na zakup nowego zbiornika na gaz bez wątpienia będą dobrą inwestycją, którą będzie można cieszyć się długo, bez potrzeby przeprowadzania remontów i napraw.

Źródło: Lpgdirect.pl

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *