Type to search

Podłoga w przedszkolu – najważniejsze aspekty

Dla właścicieli przedszkoli i żłobków jednym z najważniejszych aspektów jest zapewnienie ciepłej atmosfery oraz bezpieczeństwa dzieciom, które będą przebywać na terenie instytucji. Wiąże się to ze spełnieniem wielu wymogów sanitarno-lokalowych. Dobór odpowiedniego materiału podłogowego podczas zakładania przedszkola lub żłobka jest jedną z najistotniejszych kwestii, od których należy zacząć. Warto więc dowiedzieć się, jakiego rodzaju podłoga sprawdzi się najlepiej w praktycznym użytku, a także będzie zgodna z zaleceniami podanymi w przepisach. Regulacje możemy znaleźć w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2016 r. poz. 157, z późn. zm.) a także w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy (Dz. U. z 2014 r. poz. 925 oraz z 2017 r. poz. 2379).

Wymagania dla podłóg w przedszkolu

Wcześniej wspomniane ustawy wskazują dwa istotne wymogi dotyczące nawierzchni dla przedszkoli i żłobków. W pierwszej kolejności muszą być wykonane z materiału trudno zapalnego. Drugim aspektem jest wykonanie powierzchni w taki sposób, by była ona łatwa w utrzymaniu czystości. Powyższe wymagania zostaną spełnione między innymi przez posadzkę wykonaną z żywicy poliuretanowej lub epoksydowej. Posadzki żywiczne mają jednak dużo więcej zalet, niż aspekty określone w ustawie.

Pełne bezpieczeństwo

Posadzki żywiczne poliuretanowe są wykonane w postaci gładkiej nawierzchni i jest pozbawiona fugi oraz innych linii łączących. W związku z tym, idealnie nadaje się do pomieszczeń, w których dzieci bawią się na podłodze. Dzięki temu, że podłoga z żywicy nie posiada żadnych krzywizn i wystających elementów, nie stwarza ryzyka, iż dziecko mogłoby się przez nią przewrócić lub skaleczyć. Oprócz gładkiej powierzchni, atutem posadzki żywicznej jest antypoślizgowość, która redukuje stopień jej śliskości nawet w przypadku rozlania na nią wody lub napoju.

Łatwość w utrzymaniu czystości

Podłogi żywiczne są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Gładkość i jednolitość powierzchni posadzki żywicznej, a co za tym idzie, brak szczelin i zakamarków, ułatwia jej codzienne czyszczenie. Żywica jest również materiałem, który dobrze radzi sobie z powszechnie dostępnymi na rynku środkami czystości. Dodatkowym walorem tego typu nawierzchni jest również jej wodoodporność, dzięki czemu nawet długotrwałe jej zawilgocenie nie spowoduje jej uszkodzeń. W kontekście podłogi przeznaczonej do użytkowania przez dzieci warto również wspomnieć, iż posadzki żywiczne są antybakteryjne. Oznacza to, że skutecznie blokują powstawanie bakterii i grzybów na swojej powierzchni.

Zalet tego typu nawierzchni jest jeszcze więcej. Oprócz wcześniej wspomnianych, należy zwrócić uwagę na fakt, iż żywica epoksydowa i poliuretanowa to materiały bardzo wytrzymałe. Nie dziwi więc, że posadzki żywiczne są najczęściej wybierane nie tylko do przedszkoli czy żłobków, ale również do miejsc, w których podstawą jest ludzkie bezpieczeństwo i sterylność otoczenia. Tego typu podłoże stosuje się więc z powodzeniem w szpitalach czy miejscach przygotowywania i pakowania żywności lub leków.

Podczas dokonywania wyboru podłogi do przedszkola warto zwrócić uwagę na posadzki żywiczne, które oprócz licznych walorów zapewniających bezpieczeństwo i czystość w ich użytkowaniu, są dostępne w wielu atrakcyjnych wariantach kolorystycznych.

źródło: multi-floor.pl – posadzka poliuretanowa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *