Type to search

Robotyzacja w zakładzie produkcyjnym – dlaczego to się opłaca?

Wraz z nieustającym rozwojem technologii postępuje również dynamiczny rozwój przemysłu i produkcji. Wzrost wymagań klientów sprawia, że w tym sektorze pojawia się konieczność zwiększenia jakości i wydajności produkcji. Praca w zakładzie produkcyjnym często polega na wykonywaniu prostych bądź bardziej skomplikowanych, ale w dalszym ciągu powtarzalnych czynności. Dzięki rozwojowi technologii możliwe jest zastąpienie ludzi i powierzenie ich zadań zaprogramowanym maszynom. Proces ten nosi nazwę robotyzacji i niesie za sobą szereg korzyści.

Jakość i wydajność

Z reguły jeżeli chcemy coś robić znacznie szybciej, musimy robić to mniej dokładnie i pogodzić się z obniżeniem jakości. Ta zasada nie ma jednak zastosowania w przypadku robotyzacji. Dzięki zastąpieniu ludzi maszynami można uzyskać gwarancję, że każdy produkt pochodzący z tej samej linii produkcyjnej będzie identyczny. Użycie robotów zapewnia też większą dokładność. Dużą zaletą jest brak tzw. czynników ludzkich, takich jak zmęczenie czy utrata koncentracji. Pozwala to znacznie zwiększyć wydajność, nie zmniejszając przy tym jakości.

Oszczędność

Robotyzacja zakładu produkcyjnego to bez wątpienia znaczny i mocno odczuwalny wydatek. Jednak wraz z upływem czasu korzyści z tego rodzaju inwestycji będą coraz bardziej przeważały początkowe koszty. Zwiększenie jakości i wydajności produkcji bezpośrednio i natychmiastowo przekłada się na obroty i zyski firmy, a także na zadowolenie jej klientów. Inwestor oszczędza również na pensjach zastępowanych przez maszyny pracowników. Choć oczywiście należy pamiętać, że utrzymanie maszyn w dobrym stanie nie jest darmowe oraz że potrzebni będą wykwalifikowani pracownicy do kontrolowania i zarządzania ich pracą, to w ostatecznym rozrachunku według wszelkich badań inwestor na robotyzacji może tylko zyskać.

Bezpieczeństwo

Istotnym aspektem jest bezpieczeństwo personelu hali produkcyjnej. W takim miejscu potrafi zachodzić wiele skomplikowanych procesów, co niestety czasami prowadzi do bardzo niebezpiecznych wypadków. Wiele z nich jest powodowanych błędami ludzkimi, wynikającymi ze zmęczenia czy nieuwagi. Robotyzacja całkowicie eliminuje ryzyko ich wystąpienia i, o czym świadczą badania, znacznie zmniejsza liczbę wypadków. W dodatku, kiedy już dojdzie do jakiejś awarii, uszkodzenie maszyny jest bez wątpienia mniejszą tragedią niż poważny uszczerbek na zdrowiu człowieka.

Trzeba jednak zwrócić uwagę także na bezpieczeństwo pracownika w zautomatyzowanej hali produkcyjnej. Dlatego większość nowoczesnych maszyn jest wyposażona w różne systemy ochronne, takie jak czujniki, odcinanie zasilania czy wdrażanie środków ochrony indywidualnej, co jeszcze bardziej zmniejsza ryzyko niebezpiecznych zdarzeń.

Tak naprawdę najpoważniejsze zagrożenia, jakie mogą wystąpić przy robotyzacji, będą wynikać z wadliwego wdrożenia systemów i maszyn. Wobec tego automatyzację zakładu produkcyjnego należy powierzać tylko i wyłącznie doświadczonym specjalistom i korzystać tylko z maszyn o wysokich standardach.

Urządzenia

Robotyzacja przynosi najwięcej korzyści w przypadku prac powtarzalnych, taśmowych. Dlatego przykładami urządzeń, które nadadzą się do tego celu, będą roboty do obsługi pras krawędziowych.

Niektórzy inwestorzy nie chcą wykonywać zbyt gwałtownego przeskoku i decydują się na połowiczną automatyzację. Dla takich przedsiębiorców ciekawym wyborem będą zrobotyzowane stanowiska do szlifowania, polerowania i produkcji palet, a także stanowiska z automatyczną zaginarką. Wiele takich modeli umożliwia dołączenie dodatkowych robotów w celu całkowitej automatyzacji pracy.

inspiracja: polteknik – zaginarki do obróbek blacharskich

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *