Type to search

Czy da się pokonać problem nadpotliwości?

Nadpotliwość to dolegliwość, która w jednakowym stopniu może negatywnie wpływać na życie kobiet i mężczyzn. Powoduje ona uczucie dyskomfortu oraz zaburza codzienne funkcjonowanie. W niektórych sytuacjach nadmierna potliwość może być także wstydliwa, co negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości i pewność siebie danej jednostki. Czy problem nadpotliwości można leczyć i skutecznie pokonać? Sprawdźmy!

Dlaczego występuje nadpotliwość?

Występowanie nadmiernej potliwości wiąże się z działaniem gruczołów potowych w danym organizmie. W każdym z nas jest ich około 3 milionów, a zaburzenie ich funkcjonowania i nadmierna aktywność, przekłada się bezpośrednio na skalę wydalanego z organizmu potu. Dolegliwość najbardziej widoczna jest w okolicach pach, dłoni i stóp, czyli w miejscach, gdzie człowiek ma najwięcej gruczołów potowych. O nadpotliwości mówimy wtedy, gdy organizm produkuje więcej potu, niż jest to potrzebne do utrzymania właściwej temperatury ciała.

Do czynników zwiększających ryzyko występowania nadmiernej potliwości zaliczają się:

  • zła dieta;
  • nadmierny stres;
  • palenie papierosów;
  • nadmiar kofeiny;
  • czynniki genetyczne;
  • niektóre leki.

Zabiegi wykorzystywane w leczeniu nadmiernej potliwości

Nadpotliwość jest dolegliwością, która powoduje dyskomfort i poczucie wstydu, dlatego warto z nią walczyć. Współczesna medycyna i kosmetologia pozwalają na wykonywanie zabiegów, których zadaniem jest przywrócenie właściwej aktywności gruczołów potowych oraz zredukowanie efektu nadmiernej potliwości. Zaliczane do nich są botox na nadpotliwość oraz RF Mikroigłowy.

Botox w leczeniu nadpotliwości

To jeden z zabiegów, które chętnie wykorzystywane są przez pacjentów obu płci. W trakcie zabiegu do organizmu wstrzykiwana jest toksyna botulinowa (botox), którą podaje się w miejsce objęte problemem. Zadaniem toksyny jest zablokowanie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe, co automatycznie przekłada się na zmniejszenie ilości produkowanego potu. Efekty zabiegu utrzymują się nawet przez 6-8 miesięcy i jest to zależne od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Do zaleceń po zabiegu zalicza się przede wszystkim prawidłową higienę ciała oraz zaprzestanie stosowania antyperspirantów i dezodorantów. Przez pierwsze kilka dni należy zrezygnować z aktywności na basenie lub siłowni, a także unikać sauny, solarium i naturalnych promieni słonecznych o dużym natężeniu.

RF Mikroigłowy

Drugim rekomendowanym zabiegiem jest RF Mikroigłowy. Polega on na nakłuwaniu gruczołów potowych za pomocą mikroigieł o dużej temperaturze. Ze względu na bolesność zabiegu, pacjentom wcześniej podaje się środki znieczulające. Zabieg należy wykonać 2-3 razy w odstępach miesięcznych, a jego efekty utrzymują się ponad rok. Najczęściej wykorzystuje się go przy nadpotliwości dłoni i pach. Przeciwwskazania do stosowania tej kuracji to: ciąża i okres laktacji, choroby ogólnoustrojowe, choroby nowotworowe, rozrusznik serca, skóra mocno naczyniowa, epilepsja, choroby autoimmunologiczne i choroby układu krążenia.

Leczenie nadpotliwości jest możliwe, dlatego warto zapoznać się z ofertą profesjonalnych klinik medycyny estetycznej i gabinetów kosmetycznych. Redukcja produkowanego potu korzystnie wpłynie na codzienne życie pacjenta.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *