Type to search

Lampy HPS do roślin – co warto wiedzieć przed zakupem?

Uprawa roślin w pomieszczeniach zamkniętych jest koniecznością w wielu strefach klimatycznych. Aby tak hodowane rośliny mogły rosnąć i rozwijać się w optymalny sposób, niezbędne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Jednym z najważniejszych czynników jest odpowiednie oświetlenie. Na rynku dostępnych jest wiele lamp mających zastąpić promienie słoneczne, dlatego warto dobrze zapoznać się z ich charakterystyką przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Dużą popularnością cieszą się lampy HPS.

Lampy HPS – zasady działania

Skrót HPS to z języka angielskiego High Pressure Sodium, czyli wysokoprężne lampy sodowe. W jarzniku takiej lampy znajduje się sód, rtęć i gaz zapłonowy. W wyniku działania impulsów zapłonowych następuje parowanie sodu wewnątrz jarznika, aż do osiągnięcia ciśnienia około 0,1 MP. Wtedy barwa światła stabilizuje się. Proces ten powoduje powstawanie dużych ilości ciepła.

Wysokoprężne lampy sodowe uważane są za oszczędne rozwiązanie, ze względu na wysoką skuteczność świetlną i dużą trwałość, która w przypadku nowszych lamp wynosi nawet 30 000 godzin.

Dobre strony lamp HPS

Podstawową zaletą lamp HPS jest naturalny kolor światła, święcą  one pełnym spektrum od 280 nm do 1000 nm. Dzięki temu możemy dobrać odpowiednie lampy na każdy okres rozwoju rośliny. Na przykład okres kwitnienia wymaga spektrum barw powyżej 590 nm i jest to głównie barwa czerwona. Z kolei na czas ukorzeniania i wzrostu potrzebne są również barwy biała i niebieska. Wśród dostępnych na rynku lamp HPS możemy wybrać te na okres kwitnienia, owocowania lub typu Dual, na cały cykl życia rośliny.

Na popularność tego typu oświetlenia ma też wpływ niewielki rozmiar żarówek i duża wydajność świetlna. Najlepszy efekty uzyskamy używając lampy 600 W na 1 m2 uprawy. Oczywiście możemy łączyć lampy o różnej mocy, tak by zapewnić odpowiednie doświetlenie. Dużym plusem lamp HPS jest szeroka rozpiętość mocy żarówek, może to być od 70 do 1000 W. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiedniego oświetlenia do naszych potrzeb.

Nie bez znaczenia jest też wysoka wydajność energetyczna, która pozwala na spore oszczędności, szczególnie w przypadku dużych upraw.

Minusy korzystania z lamp HPS

Największą wadą lamp tego typu jest wytwarzanie dużych ilości ciepła. Dlatego korzystając z nich, należy zadbać o odpowiednią wentylację i zabezpieczenia przeciwpożarowe. Może stanowić to problem zwłaszcza przy dużych uprawach, gdzie potrzebne są lampy o większej mocy, albo tam gdzie przestrzeń uprawy jest mocno ograniczona i nie jest łatwo zapewnić właściwy przepływ powietrza.

Drugi minus to kwestia instalacji lamp HPS. Wymagają one dodatkowego zasilacza, nazywanego też balastem. Dopiero do niego można podłączyć samą lampę. Jeśli jednak nie tworzymy sami całej instalacji, a korzystamy z gotowych rozwiązań, nie powinno to być dużym problemem.

Na co warto zwrócić uwagę?

Decydując się na oświetlenie uprawy roślin lampami HPS, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę powierzchnię uprawy, potrzebną ilość źródeł światła i ich moc. Należy pamiętać, że odpowiednie światło jest niezbędne do wzrostu roślin. Kolejny czynnik do rozważenia to spektrum barwne lampy, możemy wybrać lampy uniwersalne na cały cykl życia rośliny, lub ukierunkowane na przykład na okres kwitnienia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *