Type to search

Anemia – specyfika i sposoby leczenia

Anemia w łagodnej formie może nie dawać żadnych objawów, zazwyczaj kojarzona jest z niedoborem żelaza, ale to tylko jedna z przyczyn tego schorzenia. Może rozwijać się w wyniku błahych powodów, ale jest też objawem bardzo poważnych chorób.

Najczęstsze symptomy anemii

Anemia jest popularnie nazywana niedokrwistością, ponieważ charakteryzuje się zmniejszoną ilością hemoglobiny we krwi. Jeśli mechanizm wytwarzania erytrocytów działa niewłaściwie dochodzi do zbyt niskiego natlenienia krwi, nieleczona anemia po pewnym czasie prowadzi do wycieńczenia całego organizmu. Najczęściej występujące objawy anemii to przede wszystkim:

– przewlekłe zmęczenie, zawroty i bóle głowy, zazwyczaj o wiele dłuższy sen,

– uczucie zimna, jeśli w pomieszczeniu jest ciepło, warto zmierzyć temperaturę ciała, jeśli jest poniżej normy, wskazuje to na niewystarczająca ilość tlenu w organizmie,

– bladość cery, łamliwość włosów i paznokci, zajady w kącikach ust,

– objawy ze strony układu oddechowego, płytki oddech, bóle w klatce piersiowej i arytmia.

Jest wiele chorób, których objawem może być anemia, należą do nich, choroby nerek, nowotwory, choroba Crohna, zakażenie HIV, reumatoidalne zakażenie stawów.

Rozpoznanie anemii

Powyższe objawy nie są jednoznacznym sygnałem wskazującym na niedokrwistość, ale informują o tym, że należy przeprowadzić dalsze badania. Zazwyczaj przeprowadzane jest badanie krwi, jednak warto pamiętać, że wykrywa ono anemię dopiero w jej zaawansowanej postaci. W diagnostyce anemii skuteczna jest również diagnostyka biorezonansem. Metoda ta umożliwia diagnozowanie dysfunkcji, które zaburzają prawidłową pracę organizmu, jest szybka, zupełnie bezbolesna i bezpieczna.

Sposoby leczenia

Leczenie anemii jest uzależnione od jej przyczyn, najczęściej powodem jej występowania jest niedobór żelaza, ale me być ona również wywołana niedoborem witaminy B12, kwasu foliowego, chorób genetycznych i wewnętrznych krwotoków. W przypadku, kiedy anemia jest wywołana niedoborem kwasu foliowego, żelaza witaminy B12 leczenie polega na suplementacji tych składników, zmianie diety i stylu życia. Biorezonans w Warszawie jest również stosowanym sposobem leczenia anemii. Polega ono na odczytywaniu pola elektromagnetycznego w organizmie, urządzenie rozdziela drgania patologiczne od harmonicznych, wygasza te, które są nieprzydatne, a wzmacnia fizjologiczne. W ten sposób organizm wraca do równowagi. O wiele trudniejsze jest leczenie anemii wrodzonej, łagodzenie objawów polega wówczas na transfuzji krwi, przeprowadzana jest też transplantacja szpiku kostnego. W każdym przypadku pacjent powinien być pod opieką lekarza monitorującego przebieg choroby.

W zapobieganiu nawrotom choroby i poprawie ogólnego zdrowia pomaga także odpowiednia dieta oparta na pokarmach bogatych w żelazo, głównie czerwonym mięsie i produktach strączkowych, a także codziennej dawce porcji zielonych warzyw. Należy pamiętać, aby posiłków nie popijać kawą i herbatą, ponieważ tanina i kofeina zmniejsza wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym. Do picia wskazany jest sok z buraków albo sok z pokrzywy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *