Type to search

Jak dbać o zęby po wszczepieniu implantów?

Implantacja stomatologiczna to bezpieczna metoda na uzupełnienie braków w uzębienia. Pozwala na uzyskanie najlepszych efektów funkcjonalnych i estetycznych. Implanty stomatologiczne są trwałe, prawidłowo pielęgnowane będą służyć do końca życia. W jaki sposób dbać o zęby po wstawieniu implantów?

Zalecenia pozabiegowe

Po wykonaniu wszczepu powinniśmy starać się o to, by nie naruszać wrażliwej tkanki. Po samym zabiegu najpewniej pojawi się opuchlizna, którą można łagodzić przy użyciu zimnych okładów. Obrzęk może utrzymywać się przez kilka dni. W tym czasie możemy stosować środki przeciwbólowe i powinniśmy zażywać antybiotyk przepisany przez implantologa.

W tym samym czasie musimy zmodyfikować swoją dietę. Odstawiamy wszelkie bardzo zimne i ciepłe napoje oraz pokarmy. Należy również zrezygnować z posiłków, które mogłyby naruszyć gojącą się ranę. Najlepiej przestawić się na dietę półpłynną. Powinniśmy również zrezygnować z używek i słodzonych napojów.

Do momentu usunięcia szwów, musimy zrezygnować ze zwykłego szczotkowania miejsca wszczepu. Zamiast tego używamy letniej wody do płukania jamy ustnej. Dodatkowo powinniśmy używać specjalnej płukanki, która posiada właściwości oczyszczające. Najlepiej robić to 4 razy dziennie, aby najefektywniej pozbywać się płytki nazębnej i zapobiegać powstawaniu kamienia. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie żeli z chlorheksydyną. Jest to substancja o właściwościach przeciwbakteryjnych i odkażających. Używamy ich do smarowania naszych dziąseł.

Korony na implantach – codzienna higiena jamy ustnej

Po wygojeniu się rany otrzymamy od implantologa szczegółowe wskazania, jak dbać o implant zanim zostaną na niego nałożone korony. Jest to bardzo istotne, ponieważ od odpowiedniej higieny zależy w dużej mierze to, czy implant się przyjmie. Po zamocowaniu koron codzienne zabiegi higienizacyjne należy wykonywać z dużą skrupulatnością.

Kiedy leczenie zostanie zakończone, korony i implanty należy traktować w taki sam sposób jak nasze naturalne zęby. Regularne szczotkowanie oraz nitkowania to podstawa zdrowej jamy ustnej. Konieczne jest też regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego, najlepiej co sześć miesięcy.

Konsekwencje

Chociaż korony i implanty zębowe są odporne na działanie próchnicy, nie oznacza to, że możemy zaniedbać ich higienę. Nadmierne odkładanie się płytki nazębnej może doprowadzić do schorzenia zwanego periimplantitis, czyli zapalenia okołoimplantologicznego. We wczesnym stadium wystarczy przeprowadzić skaling implantu. Jeśli jednak wystąpią poważniejsze objawy takie jak krwawienie, obrzęk lub nawet wysięk ropny, to konieczna będzie interwencja stomatologa. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych komplikacji, wystarczy regularnie używać nici dentystycznych do usuwania płytki nazębnej. W przypadku mostu na implantach dobrym pomysłem jest zainwestowanie w specjalne małe szczoteczki. Pozwolą nam w łatwy sposób wyczyścić przestrzenie międzyzębowe.

Podsumowując, codzienna pielęgnacja implantów nie jest skomplikowana, wymaga tylko większej staranności. Dzięki regularnym kontrolom można skorygować ewentualne błędy w pielęgnacji. Zastosowanie się do powyższych zasad zapewni implantom trwałość.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *