Type to search

Schodołaz kroczący – kiedy warto zdecydować się na taki model?

Schodołaz kroczący to uniwersalne urządzenie transportowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnościami i pacjentów z problemami ruchowymi. Schodołazy występują w wielu wersjach, a akurat model kroczący to doskonałe rozwiązanie sprawdzające się w zwykłym bloku, do pokonywania klasycznych barier architektonicznych. Kiedy warto zainwestować w schodołaz kroczący i czym się wyróżnia?

Schodołaz – charakterystyka

Schodołaz kroczący łączy się najczęściej bezpośrednio z siedziskiem, ale w niektórych przypadkach również z płozami na wózek inwalidzki. To umożliwia lepszą organizację transportu pacjenta z wysokiego piętra. Schodołaz kroczący daje dużą swobodę opiekunowi, w tym przypadku również operatorowi ze względu na delikatne manipulowanie kątem nachylenia (realne zwiększenie bezpieczeństwa). Urządzenie z napędem elektrycznym wspina się po schodach właściwie samodzielnie, bez angażowania wielkiej siły, a czas ładowania wystarczy na dziesiątki pięter. Stosunkowo mała waga sprzętu i funkcja składania to łatwe przechowywanie w warunkach domowych, w bloku, zwykłej szafie. U niektórych chorych nie można z różnych względów wprowadzić ramp, np. przez problemy ze spółdzielnią mieszkaniową, a to wymusza posiadanie transportera lekkiego, z dużym udźwigiem, prostego w serwisowaniu. Duży udźwig dochodzący do 120-130 kg to kolejna zaleta, szczególnie istotna dla pacjentów z endomorficznym typem sylwetki, ze skłonnością do tycia w pozycji siedzącej. Niektóre schodołazy kroczące występują w wersji powiązanej z wózkiem inwalidzkim. Dzięki takiej konfiguracji kontynuujesz podróż po wyjściu z nieruchomości, nie tracisz czasu na przesiadanie. A zatem schodołaz kroczący na pewno sprawdzi się w bloku, na wysokim piętrze, w trudniejszym sąsiedztwie ze względu na szybkość działania. Transporter nie blokuje całego przejścia na klatce i umożliwia manewrowanie na wąskich przestrzeniach, oczywiście bez zmęczenia.

Na czym powinieneś się skupić przy wyborze schodołazów kroczących?

Schodołaz nie wymaga przekształcania architektonicznego schodów i radzi sobie nawet z wysokimi stopniami, oczywiście po przeprowadzeniu krótkiego szkolenia operatorskiego. Do schodołazów powinieneś się przyzwyczaić, czyli przetestować urządzenie w warunkach neutralnych, z małym ciężarem, a po nabraniu delikatnej wprawy przejdź na niskie schody, aż osiągniesz odpowiedni poziom umiejętności. Nawet, jeżeli jesteś przekonany, że umiesz obsługiwać sprzęt transportowy nie zapominaj o przypięciu osoby z niepełnosprawnościami pasami i o ustabilizowaniu sylwetki. To absolutny fundament. Dobre schodołazy posiadają konstrukcję uniemożliwiającą przypadkowe przywrócenie, czy nagłą utratę równowagi. Urządzenie stabilizuje się samodzielnie. Schodołaz naturalnie sprawdzi się też w domowych warunkach, przy manewrowaniu w wąskich przestrzeniach. Przed zakupem upewnij się, czy rączki się nie ślizgają (wymagana antypoślizgowa powłoka, struktura zdecydowanie ułatwiająca życie operatorowi).

inspiracja: emobil.com.pl – schodołazy i wózki inwalidzkie

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *