Type to search

USG stawu kolanowego i kolana jako badanie po urazach sportowych

Urazy stawu kolanowego nie należą do rzadkości, co wynika z roli jaką pełni on w organizmie człowieka. Grupą najbardziej podatną na kontuzje kolana są sportowcy, wystawiający swoje ciało na ponadnormatywny wysiłek. USG jest badaniem obrazowym, odgrywającym ważną rolę w diagnozowaniu urazów tego narządu.

Urazy sportowe stawu kolanowego i kolana

Staw kolanowy jest największym stawem w całym ciele człowieka. Jest on elementem aparatu ruchu o skomplikowanej budowie. Stanowi miejsce „spotkania” kości udowej, piszczeli i rzepki, które razem tworzą staw udowo-piszczelowy oraz staw udowo-rzepkowy. Ważnym elementem stawu kolanowego są dwie łąkotki, znajdujące się między powierzchniami stawowymi kości piszczelowej oraz udowej, które w trakcie ruchu dopasowują do siebie powierzchnie stawowe.

Wrażenie robi nie tylko skomplikowana budowa stawu kolanowego, ale również zadanie, jakie ma on do wykonania. Otóż staw ten z jednej strony gwarantuje dużą ruchomość w wielu płaszczyznach. Dzięki niemu możemy chodzić, biegać, czy tańczyć. Natomiast z drugiej strony sprawia, że możemy stabilnie stać na nogach, staw ten nie zgina się bezwolnie pod wpływem ciężaru ciała.

Ze względu na odpowiedzialność jaka ciąży na stawie kolanowym, jest on szczególnie narażony na uszkodzenia, wynikające często z przeciążenia organizmu. Do urazów kolana z reguły dochodzi w trakcie uprawiania sportu, zazwyczaj w momencie, gdy ćwiczenia wykonywane są nieprawidłowo lub bez niezbędnej rozgrzewki. Urazy stawu kolanowego zdarzają się zazwyczaj osobom czynnie uprawiającym sport, głównie kontaktowy. Do najbardziej kontuzjogennych dyscyplin sportu zalicza się między innymi:

  • piłkę nożną
  • koszykówkę
  • piłkę ręczną
  • siatkówkę
  • hokej

Najbardziej podatne na kontuzje są łąkotki, których zadaniem jest absorbowanie wstrząsów. Więzadło stabilizujące kolano jest kolejną strukturą podatną na wszelkiego rodzaju urazy. Uszkodzenie chrząstki stawowej również nie należy do rzadkości.

Diagnostyka urazu – badanie obrazowe

Specjaliści, aby móc zdiagnozować rodzaj uszkodzenia w obrębie stawu kolanowego mają możliwość skorzystania z szeregu metod i technik, spośród których najistotniejszym narzędziem, będącym źródłem największej ilości cennych informacji, jest wywiad lekarski. W celach diagnostycznych wykonuje się również badanie przedmiotowe. Ocenie podlega chód oraz stabilność stawu kolanowego pacjenta. Aby potwierdzić diagnozę lub dowiedzieć się co jest źródłem bólu/obrzęku, przeprowadza się jedno z badań obrazowych, w tym między innymi USG.

Badanie ultrasonograficzne stawu kolanowego ma wiele zalet. Po pierwsze, jest ono całkowicie bezinwazyjne. Co ważne, nie jest ono źródłem dolegliwości bólowych u badanych pacjentów ortopedycznych. USG kolana jest bezpieczne, dlatego może być przeprowadzane wielokrotnie. Ponadto istnieje możliwość wykonywania badania ultrasonograficznego stawu kolanowego nawet kilka razy w niewielkich odstępach czasu – nie ma to wpływu na zdrowie badanego. USG kolana można bez przeszkód przeprowadzać u pacjentów po przebytej operacji kolana.

Aby móc mieć wykonane USG nie trzeba się do tego przygotowywać. Jedynym ograniczeniem do jego przeprowadzenia jest gips – nie może go być na kolanie w trakcie badania. USG stawu kolanowego daje lekarzowi pełen obraz stawu. W trakcie badania istnieje możliwość wykonania zdjęcia, które następnie przekazywane jest pacjentowi.

Dlaczego i kiedy warto wykonać USG kolana?

Specjalista ortopeda zaleca ultrasonograficzne badanie kolana pacjentom po przebytym urazie stawu kolanowego. Jest ono wykonywane zarówno w przypadku urazów świeżych, jak i starszych. Wskazaniem do przeprowadzenia USG są dolegliwości bólowe stawu kolanowego lub w jego bliskiej okolicy. Kolejnym objawem, na widok którego lekarz poradzi poddać się badaniu USG jest obrzęk, któremu nierzadko towarzyszy zaczerwienienie. Konsekwencją urazu sportowego może być także blokada ruchów kolana uniemożliwiająca poruszanie się.

Badanie USG kolana pokazuje tkanki miękkie stawu i struktury okołostawowe. Pozwala ono ocenić: torebkę stawową, chrząstki, błonę maziową, ścięgna (ścięgno mięśnia czworogłowego uda – zwłaszcza przy podejrzeniu zerwania przyczepów mięśnia, ścięgna gęsiej stopki, przyśrodkowe, mięśnia dwugłowego uda), więzadła (więzadło poboczne przyśrodkowe/piszczelowe, więzadło poboczne strzałkowe). Podczas badania przedziału tylnego, gdy pacjent leży na brzuchu z kończyną dolną wyprostowaną, USG jest w stanie uwidocznić pęczek naczyniowo-nerwowy podkolanowy oraz nerw strzałkowy wspólny.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *