Type to search

W jakim celu stosuje się suszarkę laboratoryjną?

Suszarka laboratoryjna to urządzenie umożliwiające utrzymywanie temperatury wyższej niż temperatura otoczenia. Należy ona do niezbędnego sprzętu na wyposażeniu laboratorium czy apteki.

Istota działania i zastosowanie suszarki laboratoryjnej

Jest ona podstawowym sprzętem laboratoryjnym stosowanym do inkubacji. W odróżnieniu od sterylizatora jest mniej rozbudowana pod względem funkcji, co przekłada się na łatwość obsługi. Urządzenie to suszy i podgrzewa substancje chemiczne, elementy elektroniczne, szkło laboratoryjne, jak również znajduje zastosowanie do innych prac wymagających utrzymywanie podwyższonej temperatury. Do przykładowych zastosowań można także zaliczyć: suszenie tkanek roślinnych, papieru, badania surowicy białkowej, sprawdzanie wpływu wysokiej temperatury na właściwości produktów, proces starzenia, odporności części elektronicznych czy metabolizmu lekarstw. Posiadanie suszarki laboratoryjnej jest nieodzowną częścią funkcjonowania laboratorium chemicznego, fizycznego, medycznego, przemysłowego czy biologicznego. Urządzenia te występują w kilku rodzajach, jako:

  • suszarka z naturalnym obiegiem powietrza
  • suszarka z wymuszonym obiegiem powietrza
  • suszarka próżniowa.

W pierwszej z nich ogrzane powietrze unosi się naturalnie do góry. Jest ona tańsza, ale nie nagrzewa się równomiernie w całej komorze. Cechują ją: długi czas nagrzewania, występowanie rozbieżności temperatury oraz długi czas oczekiwania między sterylizacją poszczególnych przedmiotów. Naturalny obieg zapewnia jednak dokładne suszenie i ogrzewanie materiałów. Sprzęt ten charakteryzuje niezwykle cicha praca oraz delikatny przepływ powietrza w komorze. Minimalizuje to ryzyko przesuszenia próbek. Swoje zastosowanie znajduje w szpitalach, laboratoriach, sterylizatorniach i aptekach.

W obiegu wymuszonym ruch powietrza wywoływany jest przez wentylator. Dzięki temu powietrze ogrzewane jest tak samo na całej powierzchni. Cena tych urządzeń jest wyższa, niż tych z naturalnym obiegiem, ale gwarantuje jednolite nagrzewanie przedmiotów poddawanych suszeniu czy sterylizacji. Urządzenia te są szybsze i bardziej precyzyjne, co zapewnia większą wydajność procesów. Sprawdzają się one najbardziej do suszenia prób o dużej wilgotności.

Suszarki próżniowe dedykowane są do substancji łatwo utleniających się oraz niestabilnych termicznie. Zapewniają one wysoką efektywność i łagodne suszenie, bez ryzyka uszkodzenia próbek. Znajdują one zastosowanie w laboratoriach mikrobiologicznych, farmaceutycznych, biotechnologicznych i kosmetycznych. Cechuje je wysoki poziom bezpieczeństwa i dokładna kontrola temperatury. Suszenie w próżni wyklucza ryzyko powstania zaskorupień i pozostałości utleniania.

Wybór odpowiedniego urządzenia

Z racji ciągłej i intensywnej eksploatacji tego typu urządzeń, powinno ono charakteryzować się wysoką jakością, wydajnością i energooszczędnością. Zakup suszarki za niewielką cenę zazwyczaj nie daje gwarancji wysokiej jakości takiego produktu. Warto przed zakupem upewnić się czy wybrany sprzęt posiada precyzyjny kontroler temperatury i zapewnia zapis warunków przebiegających w komorze procesów. Jest to bowiem istotne dla łatwiejszej analizy tych warunków. Suszarka powinna być niezawodna, nieskomplikowana w obsłudze oraz bezpieczna. Dodatkowym atutem będzie z pewnością dostęp do autoryzowanego serwisu suszarek laboratoryjnych na terenie kraju.

Suszarka laboratoryjna to urządzenie znajdujące szerokie zastosowanie w dziedzinach medycyny, farmaceutyki, kosmetologii, ale również budownictwa, rolnictwa czy wulkanizacji. Stanowi niezbędne wyposażenie aptek i laboratoriów,  ponieważ pozwala na bezpieczne suszenie i ogrzewanie materiałów. Wybór odpowiedniego rodzaju tego sprzętu zależy od jej docelowego przeznaczenia oraz parametrów pracy, które będą dopasowane do potrzeb danej jednostki.

Inspirowane: Wamed.pl – producent sprzętu medycznego

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *