Type to search

Odzyskiwanie należności za granicą – o czym należy pamiętać i jak sobie pomóc?

Wielu polskich dłużników sądzi, że jak wyjedzie za granicę, to wierzyciel ich nie znajdzie. Są w błędzie. Obecnie każda osoba, która ma niespłacone zobowiązania czy to prywatne czy firmowe, musi liczyć się z tym, że istnieją sposoby, które pozwolą namierzyć miejsce ich przebywania i doprowadzą do działań zmierzających do spłaty zobowiązania. Możemy sami podjąć stosowne kroki albo skorzystać z pomocy firm windykacyjnych.

Kiedy dłużnik przebywa na terenie Unii Europejskiej

O wiele większe szanse ściągnięcia długu mamy wtedy, gdy dłużnik przebywa na terenie Unii Europejskiej (oprócz Danii). Nie jest istotne czy dłużnikiem jest osoba prywatna, która na przykład wzięła pożyczkę i jej nie oddała, czy jest to kontrahent biznesowy, który nie zapłacił za zamówienie. Aby rozpocząć windykację, warto najpierw podać sprawę do sądu w Polsce. Nie musi to być sąd stacjonarny, może to być e-sąd pod warunkiem, że nasze roszczenie jest tzw. bezsporne i mamy dowody, że sprawa finansowa nie została uregulowana. Mając wyrok sądu, tytuł egzekucyjny przekazuje się do komornika. Jeżeli dłużnik przebywa w Polsce to sprawą zajmuje się dalej komornik, ale co zrobić gdy wyjechał za granicę?

Trzeba wystąpić o Europejski Nakaz Zapłaty. Dotyczy on spraw cywilnych i handlowych, gdzie także są bezsporne roszczenia pieniężne. Taki nakaz będzie obowiązywał we wszystkich krajach UE oprócz Danii. Wniosek składa się elektronicznie, pozew sąd analizuje także zaocznie i, jeśli dowody są wystarczające, sąd wydaje nakaz i przesyła go dłużnikowi.

Ale co zrobić, gdy wiemy, że dłużnik wyjechał za granicę, ale nie mamy jego adresu? Co do zasady, doręczenie nakazu zapłaty odbywa się zgodnie z przepisami prawa krajowego na terenie państwa, w którym dłużnik przebywa. Samą windykacją zajmuje się odpowiednik naszego komornika. Jednak nie mając dokładnego adresu, ta forma windykacji może okazać się nieskuteczna. I co wtedy?

Usługi firmy windykacyjnej za granicą

Jeżeli rodzina dłużnika nie chce udzielić informacji, gdzie on przebywa, co pozwoli na dostarczenie pisma z sądu, to może się okazać, że jesteśmy w kropce. Także w wypadku, gdy biznesowy partner zamknął nagle działalność i nie ma żadnej informacji o przeniesieniu siedziby czy nawet postępowaniu upadłościowym. Na szczęście firmy windykacyjne oferują usługi nie tylko na terenie Polski, ale i za granicą.

Po pierwsze firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu długów znają bardzo dobrze przepisy w krajach, w których te długi ściągają – czyli tych najczęściej wybieranych do ucieczki przez dłużników. Po drugie takie firmy bardzo często mają na usługach detektywów, którzy są w stanie znaleźć dłużnika, a wtedy choćby dostarczenie nakazu zapłaty będzie skuteczne.

Oprócz tego zatrudnienie firmy windykacyjnej ma jeszcze jedną dużą korzyść: oszczędza nam czas, choćby na wypełnienie dokumentów czy poszukiwanie skrawków informacji, które mogą się przydać do lokalizacji dłużnika.

Znalezienie dłużnika za granicą nie jest zadaniem prostym, ale z pewnością nie należy do tych niewykonalnych. Jeśli sami nie chcemy poświęcać czasu na poszukiwania i podjęcie stosownych działań, możemy skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej. Wybierzmy jednak tę, która odznacza się dużą skutecznością.

Inspirowane: Straetus.pl – windykacja Warszawa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *