Type to search

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć na temat audytu w zakresie ochrony środowiska?

Prowadzisz prężnie rozwijającą się działalność gospodarczą? Nie pozwól, aby niewypełnione obowiązki w zakresie ochrony środowiska doprowadziły do jej fiaska. Zleć audyt środowiskowy i dowiedz się, czy działasz zgodnie z prawem. Dlaczego to dobra opcja i co warto wiedzieć na temat audytu w zakresie ochrony środowiska?

Audyt środowiskowy – co to jest? Dlaczego warto się na niego zdecydować?

 Audyt środowiskowy to wnikliwa analiza, która pozwala sprawdzić, czy przedsiębiorstwo wywiązuje się ze swoich obowiązków w zakresie ochrony środowiska. Zazwyczaj jest on przeprowadzany na wzór kontroli wykonywanej przez Inspekcję Ochrony Środowiska. Dzięki temu bezbłędnie diagnozuje obszary wymagające szczególnej troski.

Wykonanie audytu w zakresie ochrony środowiska niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala m.in. uniknąć kar, takich jak grzywna, odsetki karno-skarbowe, wstrzymanie użytkowania instalacji, ograniczenie wolności, z powodu prowadzenia działalności gospodarczej niezgodnie z prawem. Poprawia również wizerunek firmy. W efekcie cieszy się ona większym zaufaniem wśród klientów i kontrahentów.

Audyt w zakresie ochrony środowiska – co warto wiedzieć?

 Prawo ochrony środowiska narzuca na przedsiębiorstwa różne obowiązki. Czasem firmy nie mają nawet świadomości ich istnienia. Tymczasem nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Dlatego audyt środowiskowy warto przeprowadzać systematycznie, tak aby być na bieżąco ze wszystkimi zmianami. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Audyt środowiskowy – jak wygląda?

 Audyt w zakresie ochrony środowiska obejmuje różne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa, takie jak m.in.:

  • gospodarka wodno-ściekowa,
  • gospodarka odpadami,
  • due diligence,
  • sprawozdawczość środowiskowa,
  • wprowadzanie na rynek opakowań.

W ramach audytu środowiskowego ekspert identyfikuje obowiązki środowiskowe przedsiębiorstwa i ocenia, w jakim stopniu są one wypełniane. Wskazuje również działania korygujące i naprawcze, dzięki którym firma może lepiej przestrzegać prawa ochrony środowiska. Specjalista nie tylko analizuje dokumenty, ale również wizytuje firmę i w razie potrzeby przeprowadza wywiady z pracownikami odpowiedzialnymi za określone procesy toczące się w organizacji.

Jakie firmy mogą zdecydować się na audyt w zakresie ochrony środowiska?

 Wbrew pozorom audyt środowiskowy to polecana opcja nie tylko dla dużych przedsiębiorstw i korporacji, ale również małych, lokalnych firm. One również muszą prowadzić działalność zgodnie z prawem ochrony środowiska i wywiązywać się z nałożonych im obowiązków środowiskowych. Dzięki audytowi mogą ustrzec się przed błędami, które mogą doprowadzić nawet do zamknięcia działalności.

Audyt środowiskowy – uprawnienia

 Żeby audyt w zakresie ochrony środowiska, dostarczał użytecznych informacji i był motorem zmian, powinien zostać wykonany przez wykwalifikowanego specjalistę z doświadczeniem. Ekspert nie tylko przeanalizuje, czy podejmowane w ramach działalności gospodarczej czynności są zgodne z obowiązującym prawem, ale również – w razie stwierdzenia nieprawidłowości – stworzy plan naprawczy. Dzięki temu nie tylko uchronisz się przed ewentualnymi karami, ale również zbudujesz wizerunek przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie.

Ile kosztuje audyt środowiskowy?

 Trudno jednoznacznie określić koszt audytu w zakresie ochrony środowiska. Zależy on bowiem od wielu czynników, takich jak m.in.:

  • rodzaj prowadzonej działalności środowiskowej,
  • wielkość firmy,
  • liczba lokalizacji poddawanych audytowi,
  • ilość dokumentów niezbędnych do przeanalizowania.

Im więcej pracy wymaga audyt środowiskowy, tym więcej przedsiębiorca będzie musiał za niego zapłacić. Co ważne, część firm świadczących usługi konsultingu środowiskowego oferuje bezpłatną analizę zgodności funkcjonowania przedsiębiorstwa z obowiązującym prawem, jednak pod warunkiem nawiązania stałej współpracy.

Audyt środowiskowy pozwala ocenić, w jakim stopniu przedsiębiorstwo wywiązuje się ze swoich obowiązków wynikających z prawa ochrony środowiska. To skuteczne narzędzie diagnostyczne, które nie tylko obrazuje stan rzeczywisty firmy, ale również jest źródłem użytecznych rekomendacji. Dzięki ich wdrożeniu unikniesz kar i zyskasz wizerunek społecznie odpowiedzialnego podmiotu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *