Type to search

Jak radzić sobie z lękiem przed zmianami w życiu?

Znaczące zmiany, na różnym etapie życia często generują stres i niepokój. Zwłaszcza drastyczne zmiany negatywnie odbijają się na psychice, dlatego warto próbować jak najwcześniej przepracować problem i samodzielnie oswajać każdą nową sytuację. Popularnym i bardzo prostym zajęciem, które przynosi wiele korzyści jest pisanie ekspresywne.

Terapia pisaniem – czy jest to dobre rozwiązanie dla każdego?

Pisanie ekspresywne to rodzaj terapii, która ma wiele zalet. W dużym skrócie polega ona na regularnym spisywaniu swoich odczuć, przeżyć i aktualnych spostrzeżeń. W terapii nie ma znaczenia ortografia ani poprawna gramatyka, liczą się jedynie szczere odczucia spisywane regularnie, najlepiej pod wpływem chwili, gdy można z łatwością ubrać we właściwe słowa wszystkie emocje. Do wykonywania zadania nie potrzeba żadnych specjalnych narzędzi, wystarczy notes i długopis a codzienny spis można dokonać z dowolnego miejsca, na przykład w pracy, szkole oraz podczas wakacyjnego wyjazdu. Zapiski z kilku dni można przedstawić terapeucie podczas cyklicznych spotkań. Omawianie notatek ułatwi terapię i szybciej przyniesie zamierzony efekt.

Opisywanie swoich emocji odgrywa ogromną rolę w procesie wychodzenia z nerwicy lękowej bądź depresji. Samodzielne przepracowywanie poszczególnych kluczowych momentów pozwala łatwiej zrozumieć aktualny problem i spojrzeć na daną sytuację z innej perspektywy. Terapia pisaniem to doskonałe rozwiązanie dla każdego. Nie ma ono minusów, a o swoich emocjach i przeżyciach w sposób otwarty może pisać każdy. Zapiski pomogą spojrzeć na wiele spraw z innej strony z perspektywy czasu i zrozumieć otoczenie.

Pisanie ekspresywne nie tylko dla osób z problemami natury psychologicznej

Regularne pisanie o emocjach i doświadczeniach pozwala również stosować praktykę wdzięczności, która ma bardzo duży wpływ na dobre samopoczucie i osiągnięcie spokoju ducha. Praktyka wdzięczności polega na zauważaniu wszystkich dobrych rzeczy, które przydarzyły się w ostatnim czasie i poszczególnych osiągnięć. Wdzięczność można okazać za aktualną pracę, rodzinę, zdrowie, pracę bądź stabilność finansową. Notowanie tak prozaicznych informacji pomoże zauważyć ich ogromną wartość w codziennym życiu. Pisanie ekspresywne pomoże wychwycić również wszystkie dobre, ulotne momenty i czerpać z nich większą radość.

Aby pisanie stało się przyjemną rutyną warto zadbać o to by zaopatrzyć się w dekoracyjny notes, który będzie trwały i pomieści wiele stron notatek. Dobrym wyborem podczas terapii pisaniem mogą okazać się profesjonalne dzienniki oraz kalendarze. Pisanie ekspresywne jest coraz częściej polecane przez psychologów, psychoterapeutów oraz psychiatrów również w trakcie terapii dzieci i młodzieży.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *