Type to search

Co składa się na wizerunek marki?

Wizerunek marki jest budowany nieustannie od pojawienia się na rynku branżowym. Nie da się ukryć, że sposoby marketingu i promocji w ostatnich latach znacznie ewoluowały. Wszystko za sprawą internetu i pojawiających się innowacyjnych rozwiązań. Na ogólny wizerunek marki składają się kampanie reklamowe, które wykorzystują np. slogany trwale zapamiętywane przez klientów i użytkowników. Reklama to tylko początek w postrzeganiu danej marki. Przede wszystkim firmy dbają o przywiązanie klienta do produktu, starają się wywoływać pozytywne emocje swoim logo, designem i wieloma małymi elementami, które działają na podświadomość odbiorcy. Wizerunek firmy to nie tylko klienci, ale również pracownicy, którzy swoją postawą mogą również wpływać na jej postrzeganie.

Kolorystyka firmy

Jednym z wielu elementów rozpoznawalności tworzących wizerunek marki jest logo i jego kolorystyka. Pozornie mogłoby się wydawać, że charakterystyczny logotyp powinien być tylko i wyłącznie łatwo rozpoznawalny na tle wielu innych. To oczywiście nie do końca prawda. Warto zawsze zwrócić uwagę na kolorystykę, którą posługuje się dana firma. Nie bez powodu banki posługują się kolorami błękitnymi i bielą symbolizującymi czystość, zaufanie i bezpieczeństwo, które niesie ze sobą firma. Wariantów kolorystycznych jest niezliczona ilość. Żółć i czerwień są barwami najbardziej wyróżniającymi się, dzięki czemu znacznie górują nad swoją konkurencją. Najczęściej wykorzystują je na swoich szyldach restauracje typu fastfood.

Aromamarketing w wielu branżach

Zaraz po kolorystyce można docenić stosunkowo nowy wynalazek marketingu jakim jest tzw. aromamarketing. Kojarzenie przez klientów marki za pomocą zapachu może być efektem zmiennym i kontrolowanym. Bodźce zapachowe mają ogromne znaczenie w przypadku handlu, hotelarstwa czy korporacji. Rozpylanie bardzo precyzyjnie dobranych zapachów nie tylko zachęca klientów do odwiedzenia sklepu, ale równie skutecznie może kontrolować emocje i nastrój. Dzięki takim zabiegom kupujący jest podświadomie przytrzymywany w sklepie znacznie dłużej, co zwiększa szanse na zakup produktu. Marketing zapachowy jest wykorzystywany również do zwiększenia wydajności pracy pracowników biurowych. Przeważnie stosowane są do tego zapachy cytrusowe z dodatkiem mięty i imbiru działające orzeźwiająco i pobudzająco. Z powodzeniem w innych branżach wykorzystywane są zapachy egzotyczne, owocowe, kwiatowe czy drzewne. Doskonale dobrane zapachy pozwalają na podświadome przyciąganie klientów do danego miejsca.

Reklama

Kampanie reklamowe są nadal jednym z najważniejszych elementów tworzenia wizerunku marki. Najczęściej firma decydująca się na rozpoczęcie kampanii określa swoją pozycję u odbiorców już zapoznanych z marką jak i nowych młodych potencjalnych klientów. Reklamy z różnych kampanii bardzo często odwołują się do siebie wzajemnie nie tylko z powodu ich skuteczności. Utrzymywana ciągłość w warstwie tekstowej czy wizualnej pozwala za pomocą jednej reklamy zjednoczyć pokolenia. Wiele firm stosuje od kilku dekad np. jeden, nieznacznie modyfikowany, slogan czy powraca do opakowań produktu sprzed lat.

Trudności w budowaniu wizerunku

Nietrudno więc zauważyć, że zmieniające się media wpływają na metody marketingu. Dodatkowo firmy z powodzeniem wykorzystują osiągnięcia medycyny takie jak udoskonalona aromaterapia. W dzisiejszych czasach zdobywanie klienta jest coraz trudniejsze, dlatego elementy wizerunku odwołujące się do tradycji, dobrych wspomnień klienta i pozytywnych emocji są bardzo ważne.

Inspirowane: Aromaemka.pl – zapachy do biur

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *