Type to search

Sprężarki śrubowe – rodzaje i zastosowanie

Sprężarki śrubowe sprawdzą się w wielu gałęziach przemysłu. Są one masowo wykorzystywane w przemyśle maszynowym, lotniczym, metalurgicznym, w wojsku, a nawet i w medycynie. To urządzenia wyjątkowe pod każdym względem – energooszczędne i bezawaryjne.

Sprężarka śrubowa to urządzenie, które wytwarza sprężone powietrze o rozmaitym ciśnieniu. Do celów przemysłowych, w typowych przedsiębiorstwach zazwyczaj używane są kompresory, które sprężają powietrze do ciśnienia oscylującego w granicach 5-13 barów.

Działanie tego typu urządzeń można swobodnie konfigurować i ustawiać względem osobistych preferencji, głównie poprzez wykorzystanie panelu sterującego. Nowoczesne sprężarki o zaawansowanej budowie i innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych pozwalają na dopasowanie przepływu stricte względem bieżącego zapotrzebowania. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu zmiennej prędkości obrotowej silnika oraz nieustannemu pomiarowi ciśnienia na wylocie z urządzenia. Jest to sprzęt, który posiada szereg zalet. Do tych podstawowych zaliczamy m.in.:

 • oszczędność zużycia energii,
 • wydajne, bezawaryjne działanie,
 • dopasowanie trybu pracy do aktualnych potrzeb.

Zaprogramowanie czasu działania pozwala na uniknięcie ryzyka pracy sprzętu w czasie, gdy jest to zupełnie zbędne.

Różne rodzaje sprężarek śrubowych – idealne dopasowanie do konkretnych potrzeb

Na rynku istnieje wiele rodzajów i modeli sprężarek śrubowych. Ich dobór zależy od branży, w jakiej ma ona znaleźć swoje zastosowanie. Tego typu urządzenia cechuje dopasowanie do konkretnych wymogów użytkownika oraz możliwość ustalenia, z jaką wydajnością ma ono pracować. Zdarza się, że przedsiębiorstwo działające w określonej branży, potrzebuje sprzętu do wielogodzinnej, intensywnej pracy, dlatego też wybiera konkretny model sprężarki śrubowej, który będzie odpowiadał konkretnym wymaganiom.

W dostępnych na rynku modelach można skonfigurować zakres wytwarzanego ciśnienia, ustawić automatyczny START/ STOP zgodnie z harmonogramem czasu pracy. Ponadto, sprzęt ten może być obsługiwany zdalnie. Wbudowane sterowanie systemem chłodzenia i osuszania pozwala na komfortowe i bezproblemowe obsługiwanie urządzenia, bez potrzeby fizycznej obecności w jego pobliżu.

Kompresory o zmiennej wydajności oraz sprężarki śrubowe bezolejowe

Obecnie coraz większe zainteresowanie wzbudzają kompresory o zmiennej wydajności oraz sprężarki śrubowe bezolejowe. Czym charakteryzują się tego typu urządzenia?  Otóż, pierwsze z nich umożliwiają dopasowanie konkretnej ilości sprężonego powietrza do całego procesu produkcyjnego. Dedykowane są do zakładów potrzebujących sprzętu, który pozwoli na dostarczenie wybranej ilości sprężonego powietrza o stałym ciśnieniu.

Sprężarki śrubowe bezolejowe dostarczają doskonałej jakości sprężonego powietrza, które jest pozbawione cząsteczek oleju. Na szczególną uwagę zasługują sprężarki bezolejowe smarowane wodą. Są to urządzenia dbające o czystość środowiska i w pełni ekologiczne. Wytworzone przez nie sprężone powietrze wolne jest od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń takich jak pyły, bakterie czy drobnoustroje. Proces sprężania opiera się na wykorzystaniu wody jako czynnika smarującego i uszczelniającego, która jest cieczą neutralną i nieingerującą w całość procesu produkcyjnego. Dzięki zastosowaniu systemu uzdatniania i odzyskiwania wody ze sprężonego powietrza możliwe stało się osiągnięcie tak wysokich parametrów czystości. Zniknął również problem z pozbywaniem się kondensatu, który może trafiać wprost do kanalizacji, bez ryzyka zagrożenia dla flory i fauny czy skażenia środowiska. Tego typu sprzęt rewelacyjnie sprawdza się w przemyśle spożywczym, optycznym czy farmaceutycznym, bowiem zapewnia doskonałą jakość wytwarzanych artykułów oraz higieniczne warunki ich produkcji.

Zastosowanie sprężarek śrubowych – szerokie spektrum

Współczesne sprężarki śrubowe znajdują zastosowanie w wielu kluczowych gałęziach przemysłu. Mogą być wykorzystywane m.in. w przemyśle:

 • elektronicznym,
 • optycznym,
 • lotniczym,
 • metalurgicznym,
 • morskim,
 • petrochemicznym,
 • maszynowym,
 • spożywczym,
 • farmaceutycznym,
 • wojskowym,
 • medycznym.

Kompresory śrubowe występują w wersji stacjonarnej oraz przewoźnej. Rewelacyjnie sprawdzają się zarówno podczas eksploatacji na wolnym powietrzu, jak we wnętrzach pomieszczeń.

Sprężarki śrubowe to urządzenia o szerokim spektrum zastosowania, wykorzystywane w wielu gałęziach współczesnego przemysłu. To sprzęt, który cechuje efektywne oraz sprawne działanie. Jego praca jest cicha i bardzo wydajna.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *