Type to search

Balkon pełen kwiatów – jakie wybrać?

W większości przypadków balkon jest swoistą wizytówką domu czy też mieszkania i to on pełni główną rolę w ich prezencji, zwłaszcza z zewnątrz. To on pierwszy rzuca się w oczy i zwraca największą uwagę przechodniów. Dlatego też warto zadbać o to, by prezentował się on jak najlepiej, a to z pewnością ułatwią nam umieszczone na nim rośliny, które dodadzą mu uroku i prezencji.

Na jakie kwiaty się zdecydować?

Nie każda roślina nadaje się na umieszczenie jej na balkonie – nie każda jest do tego przystosowana. Jednakże, występuje wiele gatunków roślin, które w tych warunkach odnajdują się idealnie i przede wszystkim dobrze wyglądają. Pierwszą z nich jest bardzo popularna pelargonia, która występuje w wielu różnych odmianach i świetnie nadaje się do doniczki, bądź też jako kwiat o zwisających pędach. Innym, równie idealnie nadającym się na balkon kwiatem jest fuksja, która zdobić może balkon w niewielkiej odmianie (ok 20 cm) bądź też w większej wersji, mierzącej około 60 cm.

Do umieszczenia na balkonie świetnie nadaje się również begonia, która występuje w odmianach krzewiastych jak i zwisających i w każdej z tych form wygląda bajecznie. Z łatwością tolerują one duże pokłady cienia więc są idealne na balkony wschodnie i północne. Kolejną rośliną wspaniale nadającą się na balkon i pięknie go zdobiącą jest niecierpek, który osiągać może do około 30 cm wysokości. Zdecydować można się na kwiaty o nieco większej, bądź też mniejszej średnicy. Również werbena jest kwiatem idealnie nadającym się na balkon. Najczęściej sadzona jest ona w skrzyniach z których może swobodnie zwisać.

Jeśli chodzi o kolorystykę – jest ona bogata, jednakże najczęściej spotykane są odmiany czerwieni, różu oraz fioletu. Bardzo popularną rośliną balkonową jest również petunia, której najpopularniejszą wersją jest odmiana krzaczasta. Jest ona kwiatem, który bezproblemowo znosi niedobór wody, co sprawia, że nie jest koniecznym ciągłe dbanie o niego.

Wspomniane rodzaje roślin są tylko skromną propozycją, bowiem występuje szereg innych odmian kwiatów, które również idealnie nadają się do uprawy na balkonie i które dobrać można w zależności od upodobań.