Type to search

Fotowoltaika do domów – inwestycja, która się zwraca

Systemy bazujące na odnawialnych źródłach energii cieszą się coraz większą popularnością w naszych domach. Zastosowanie fotowoltaiki jest jednym z rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie wydatków eksploatacyjnych, a co za tym idzie szybki zwrot z inwestycji.

Własna elektrownia słoneczna

Energia słoneczna stanowi obecnie jedno z powszechnie wykorzystywanych, odnawialnych źródeł energii. Aktualny stopień zaawansowania technologii daje ogromne możliwości wykorzystania promieniowania słonecznego do produkcji energii użytkowej we własnym domu. Dostępne na rynku kompleksowe systemy OZE pozwalają na samodzielne wytwarzanie energii, a tym samym na uniezależnienie się od publicznych dostawców prądu.   

Instalacja fotowoltaiczna stanowi jeden z komponentów OZE, która znajduje zastosowanie bezpośrednio w budynkach mieszkalnych. Jej istotnym elementem jest moduł fotowoltaiczny, zwany także ogniwem słonecznym, gdzie dochodzi do konwersji energii słonecznej w energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna może stanowić podstawę zasilania dla innych składowych systemu OZE. Idealnie sprawdzi się jako źródło energii dla pomp ciepła czy paneli IR. Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni domu. Sprawdzają się także jako agregat ogrzewający wodę użytkową. Z kolei panele IR to systemy ogrzewające wnętrze domu za pomocą energii elektrycznej.

Jakie korzyści daje fotowoltaika dla domu?

Instalacja fotowoltaiczna we własnym domu wpływa na znaczne zmniejszenie wydatków na energię elektryczną. Systemy te dzięki swojej maksymalnej efektywności działania pozwalają na optymalne wykorzystanie energii elektrycznej. Wykorzystanie energii odnawialnej pozwala na redukcję kosztów tradycyjnego poboru prądu, dzięki czemu istnieje możliwość częściowego, a nawet całkowitego uniezależnienia się od rynkowych dostawców energii elektrycznej. Własna produkcja prądu gwarantuje niższe rachunki za prąd. Co więcej, użytkownik zyskuje stałą cenę energii i może zapomnieć o okresowych podwyżkach.

Systemy fotowoltaiczne pozwalają nie tylko na produkcję energii elektrycznej, ale także na jej magazynowanie. Dzięki magazynom energii, które działają na zasadzie akumulatorów, możliwe staje się magazynowanie nadmiaru wyprodukowanej energii i uwalnianie jej w momencie ponownego zapotrzebowania. W ten sposób efektywność działania instalacji jest jeszcze większa. W przypadku znacznej nadprodukcji energii istnieje możliwość jej odsprzedania po korzystnej cenie do lokalnych sieci energetycznych. W ten sposób fotowoltaika to nie tylko oszczędności, ale również zyski.

Warto zaznaczyć, że wszelkie komponenty systemów OZE niosą ze sobą nie tylko korzyści ekonomiczne, ale także ekologiczne. Stosowane w nich, innowacyjne rozwiązania wpływają pozytywnie na stan środowiska naturalnego. Odnawialne źródła energii w znacznym stopniu ograniczają emisję szkodliwych substancji oraz przyczyniają się do zahamowania efektu cieplarnianego.

Inwestycja w fotowoltaikę dla domu

Oferty producentów systemów fotowoltaicznych pozwalają nie tylko na zakup poszczególnych elementów i urządzeń. Firmy instalujące fotowoltaikę w ramach swoich usług oferują także przygotowanie projektu oraz niezbędnej dokumentacji, montaż oraz podłączenie instalacji wraz z próbnym rozruchem. Zamontowana instalacja nie wymaga żadnych ingerencji ze strony użytkownika. W  ten sposób zapominamy o obsłudze czy bieżących naprawach. Co więcej, czas eksploatacji zamontowanego systemu szacuje się na blisko 30 lat. Biorąc pod uwagę korzyści ekonomiczne, jakie ze sobą niesie, zwrot z inwestycji jest stosunkowo szybki.

Systemy OZE, w tym fotowoltaika, idealnie sprawdzają się na rynku nieruchomości pasywnych i energooszczędnych. Tego typu budynki, w tym coraz częściej domy, wykorzystują energię odnawialną nie tylko do zasilania urządzeń elektrycznych, ale także do ogrzewania i chłodzenia wnętrza obiektu oraz ogrzewania wody użytkowej. W ten sposób znacznie redukują koszty eksploatacji, a nawet całkowicie uniezależniają się od rynkowych dostawców energii.

Źródło: Inverter- technologia grzewcza, odnawialne źródła energii

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *