Type to search

Szkło do kuchni – nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania

Współczesny wystrój wnętrz daje możliwość wykorzystania coraz to nowych materiałów przeznaczonych do zastosowania w przestrzeniach mieszkalnych i firmowych. Coraz popularniejszym materiałem wykończeniowym jest szkło, które z powodzeniem może być wykorzystywane w pomieszczeniach kuchennych.

Zalety zastosowania szkła jako materiału wykończeniowego

Szkło to nie tylko nowoczesne i modne rozwiązanie w wystroju pomieszczeń kuchennych. Jest to też materiał bardzo trwały i wytrzymały oraz odporny na wilgoć, co jest szczególnie istotne w kuchni. Ważną cechą szkła jest również jego właściwość odbijania światła, co powoduje, że pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne.

Przy zastosowaniu w kuchennych blatach, szkło nadaje przestrzeni bardziej eleganckiego i nowoczesnego wyglądu. Powierzchnie szklane mogą być również stosowane na ścianach kuchennych albo w drzwiach szafek, aby wyeksponować naczynia i przedmioty kolekcjonerskie. Szkło posłuży też jako idealny blat stołu oraz stworzy piękne połączenia z materiałami, takimi jak drewno, metal i skóra. Szklane płytki pomogą rozjaśnić i ożywić przestrzeń kuchenną.

Zastosowanie szkła w kuchni – rodzaje

W sprawdzonych zakładach szklarskich oferowane są różne rodzaje szkła, które mogą zostać wykorzystane do stworzenie interesujących aranżacji kuchennych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Szkło flizowane – to kawałki szkła uformowane w spójne kształty. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii tworzy się płytki szklane zarówno naścienne, jak i podłogowe. Specjaliści z przedsiębiorstw specjalizujących się w obróbce szkła są w stanie wykonać płytki szklane w różnych kolorach, wzorach i kształtach.

Sitodruk – wzorzyste szkło jest tworzone za pomocą drukowania metodą sitodruku i polega na nałożeniu atramentu przez ekran siatkowy w celu uzyskania obrazu, a następnie utwardzeniu atramentu tak, aby przylegał do podłoża. Taka technika pozwala na stworzenie oryginalnych wzorów, które mogą być wykorzystane w aranżacjach kuchni. Dodatkową zaletą sitodruku jest jego trwałość na zmienną wilgoć i temperaturę, co jest atutem zwłaszcza w przestrzeniach kuchennych.

Szkło zdobione drukiem cyfrowym – również pozwala na stworzeniu na powierzchni szklanej oryginalnych wzorów w wysokiej rozdzielczości. Dzięki zastosowaniu tej samej metody drukowania, co w drukarkach komputerowych, na szkło nakładany jest dowolny nadruk. Możliwości wyboru ozdoby powierzchni szklanej są nieskończone przy tym rozwiązaniu. Szkło zdobione drukiem cyfrowym jest wykorzystywane przez projektantów wnętrz w celu ozdabiania np. ścian kuchennych.

Szkło hartowane jest szeroko stosowane w pomieszczeniach kuchennych dzięki jego niebywałej trwałości. Jest ono nawet do pięciu razy odporniejsze, niż zwykłe szkło. Jeśli zostanie stłuczone to rozpada się na małe kawałki bez ostrych krawędzi, dzięki czemu można uniknąć potencjalnych cięć i obrażeń. Wykorzystuje się je np. w blatach kuchennych oraz frontach szafek tak, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników, albo w miejscach narażonych na wysoką temperaturę – np. za płytą kuchenną.

Szkło piaskowane jest często używane w szklanych półkach czy szafkach kuchennych. Szkło poddawane jest procesowi mechanicznemu, w wyniku którego staje się szorstkie i chropowate. Wykorzystany w trakcie tego procesu piasek usuwa zewnętrzną powierzchnię szkła, co powoduje widoczne matowanie. Dzięki temu procesowi można stworzyć subtelne, matowe elementy ozdobne na powierzchni szkła.

Szkło lakierowane, które tworzone jest z najwyższej jakości przezroczystego szkła, poprzez nałożenie bardzo trwałego i odpornego lakieru na powierzchnię szklaną, a następnie poddanie go obróbce cieplnej w celu trwałego związania lakieru. Powoduje to, że szkło lakierowane jest odporne na zmiany temperatury, naprężenia powstałe w przypadku tworzenia wycięć i otworów, blaknięcie, na promieniowanie UV, a także chemikalia, wilgoć i wilgotność. Takiego rodzaju szkło jest wykorzystywane do tworzenia ozdobnych aplikacji dekoracyjnych.

To tylko niektóre z metod zdobienia szkła, które realizowane są w dobrych zakładach obróbki szkła. Warto je poznać, aby móc dobrać takie szklane elementy, które nie tylko upiększą kuchnię, ale też będą trwałe, funkcjonalne i ponadczasowe.

Źródło: http://szklarzokuniew.pl

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *