Type to search

Kontenery na odpady – dobierz odpowiedni do swoich potrzeb

Budowa, remont czy wywóz odpadów organicznych jest uwarunkowany posiadaniem odpowiedniego kontenera. Przydaje się on nie tylko osobom prywatnym, ale i firmom. Jego posiadanie to konieczność, ponieważ zaniechanie składowania odpadów w wyznaczonych do tego celu pojemnikach grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi zarówno dla inwestora, jak i właściciela danego obiektu.

Każda budowa, prace remontowe czy konserwacja terenów zielonych wiąże się z przymusem odpowiedniego i bezwzględnego składowania odpadów. Zaniechanie tychże czynności spotyka się z konsekwencjami prawnymi i dotkliwymi karami finansowymi.

Posiadanie kontenera na odpady wiąże się nie tylko z przygotowaniem na niego odpowiedniego miejsca, ale i wyborem właściwej pojemności. Każdy właściciel firmy czy osoba prywatna powinna zatem oszacować, jaki kontener będzie adekwatny do jej potrzeb. Małe pojemności nie wystarczą dużym firmom budowlanym, zaś wielkogabarytowe kontenery nie będą potrzebne firmie, u której 90% odpadów to ścinki papieru czy puste kartony.

Na rynku dostępne są kontenery o różnej pojemności

Pojemność danego kontenera jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju odpadów, jakie posiadamy. Wyróżniamy kilka podstawowych kategorii odpadów, do których zaliczamy m.in.:

  • odpady pobudowlane – gruz, papa, itp.;
  • tworzywa sztuczne, szkło, wykładziny, szmaty;
  • makulatura – ścinki, puste kartony, itp.;
  • odpady organiczne – gałęzie drzew, liście, trawa, ziemia;
  • nieczystości stałe.

W zależności od potrzeb, na rynku można zaopatrzyć się w kontenery o różnej pojemności. Ich wybór jest uwarunkowany przeznaczeniem danego kontenera. Inne pojemności będą dedykowane firmom budowlanym, a inne osobom prywatnym, które przeprowadzają niewielki remont domu. W ofercie dostępne są następujące pojemności kontenerów, do których należą:

  • kontenery o pojemności 3 m3 ,
  • kontenery o pojemności 4 m3 ,
  • kontenery o pojemności 7 m3 ,
  • kontenery o pojemności 15 m3 ,
  • kontenery o pojemności 36 m3.

Duży czy mały kontener – który wybrać?

Kontenery w wersji maksi, czyli 15 i 36 m3 są polecane tylko bardzo dużym przedsiębiorstwom, które wykonują spore prace remontowe, są wynajmowane do budowania wielkich obiektów lub obsługują ogromne połacie terenów zielonych itp. Taki kontener na pewno nie jest potrzebny osobie prywatnej, która przeprowadza niewielki remont czy małej firmie, która składuje znikome ilości odpadów.

Kontenery tego typu, z uwagi na swoje duże gabaryty, powinny być usadowione na specjalnie przygotowanym do tego celu miejscu, które umożliwia nie tylko wjazd i wyjazd, ale i swobodny załadunek oraz wyładunek zawartości wykonywany przy użyciu przystosowanej do tego celu wielkiej ciężarówki z HDSem.

Zupełnym przeciwieństwem ogromnych kontenerów, są te, o łącznej pojemności  3m3  i 4 m3.  To najmniejsze gabarytowo kontenery, które można wykorzystać do składowania odpadów zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i małych firm budowlanych czy zieleńców. Mała pojemność nie wpływa na to, jakiego rodzaju odpady trafiają do tego typu kontenera. Możemy swobodnie umieszczać tam, zarówno odpady pobudowlane, jak i te, organiczne czy tworzywa sztuczne.

Kontenery średniej wielkości

Kontenery o pojemności 7 m3 są przystosowane do składowania odpadów dla średnich firm budowlano-remontowych czy usługowych, które zajmują się konserwacją terenów zielonych np. mniejszych parków. Tego typu kontener można także wykorzystać na składowanie dużej ilości starych mebli czy wywóz sporej ilości odpadów organicznych np. z likwidacji starego sadu.  Jego zaletą są wysokie burty i obecność klap zabezpieczających dostęp do kontenera osobom nieupoważnionym, dzięki czemu mamy pewność, że przypadkowi ludzi nie będą traktowali go jako pojemnika przeznaczonego na swoje odpady.

Wybór odpowiedniego kontenera pozwala na skuteczne składowanie odpadów i sprawia, że nie będą one zalegać bez nadzoru na danym terenie. Jest to obecnie nakazany odgórnie wymóg, ponieważ polskie przepisy jasno określają zasady gromadzenia oraz usuwania wszelkich odpadów nie tylko z terenów państwowych, ale i prywatnych.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *