Type to search

Odgrzybianie ścian – jak je przeprowadzić, by było bezpieczne dla domowników?

Pojawienie się grzyba na ścianie oznacza poważny problem. Przede wszystkim może on negatywnie wpływać na zdrowie domowników, powodować alergie oraz podrażniać układ oddechowy. Jego powstawanie jest związane z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniu, to natomiast może mieć różne przyczyny. Nie trzeba chyba dodawać, że grzyb negatywnie wpływa na estetykę mieszkania.

Na szczęście może on zostać stosunkowo łatwo usunięty, ale należy pamiętać, aby w tym celu wybrać skuteczną i przede wszystkim bezpieczną dla zdrowia metodę.

Zlokalizuj przyczynę pojawienia się grzyba

W pierwszej kolejności powinno się zlokalizować przyczynę pojawienia się grzyba na ścianie. Poza samym odgrzybianiem, należy także w miarę możliwości wyeliminować czynnik, który powoduje nadmierne gromadzenie się wilgoci. Najczęściej jest to niewłaściwa wentylacja pomieszczenia, zalanie, przeciekające rury, rynny itp., przemarzanie ścian zewnętrznych budynku, a nawet suszenie prania wewnątrz mieszkania.

Dzięki poznaniu przyczyny zagrzybienia ścian, domownicy będą mieć pewność, że po jej usunięciu problem już nie powróci.

Ocena stopnia zagrzybienia

Kolejną czynnością przy odgrzybianiu jest dokładne sprawdzenie stopnia zagrzybienia ściany. W niektórych wypadkach grzyb występuje jedynie na powierzchni i nie będzie konieczne kucie tynków. Zdarza się jednak, że grzybnia przeniknęła już głęboko w głąb ściany. W takim wypadku prawdopodobnie będzie trzeba skuć zagrzybiony tynk (chociaż niektóre preparaty tego nie wymagają).

Wybór środka odgrzybiającego

Każdy środek służący do usuwania grzyba działa w nieco odmienny sposób. W związku z tym, dobrym pomysłem może być poproszenie o poradę specjalisty (budowlańca znającego temat lub pracownika sklepu z preparatami do odgrzybiania). Warto także rozważyć wynajęcie do tego specjalistycznej firmy, zwłaszcza gdy chodzi o odgrzybienie znacznej powierzchni.

Produkty służące do odgrzybiania są zazwyczaj bardzo toksyczne dla ludzi. Dlatego bezwzględnie należy przeczytać etykietę produktu oraz zastosować się do wszelkich zalecanych środków bezpieczeństwa.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy dany środek nadaje się do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Zazwyczaj przy odgrzybianiu konieczne jest użycie specjalnej maski, rękawic, okularów oraz odzieży ochronnej. Odgrzybiane pomieszczenie musi być bardzo dobrze wentylowane, aby zminimalizować stężenie w powietrzu toksycznego preparatu.

Istnieją zarówno preparaty o uniwersalnym zastosowaniu, które poradzą sobie z każdym rodzajem grzyba, jak i takie o bardziej wybiórczym działaniu. Jeżeli zastosowany produkt odgrzybiający będzie nieskuteczny, całe odgrzybianie może pójść na marne.

Powrót do używalności

W zależności od zastosowanego środka, może zaistnieć konieczność wyłączenia z użytkowania na pewien okres czasu danego pomieszczenia lub nawet całego mieszkania. Nie należy lekceważyć tego typu zaleceń, ponieważ konsekwencje mogą być poważne. Warto także pamiętać, że dzieci, a także zwierzęta domowe, są w znacznie większym stopniu narażone na ekspozycję na toksyczny preparat niż dorośli.

Podsumowanie

Przeprowadzając odgrzybianie ścian w mieszkaniu, należy wyeliminować źródło gromadzenia się wilgoci. Następnie konieczne będzie wybranie odpowiedniego preparatu odgrzybiającego. Obowiązkowo trzeba zapoznać się z informacjami dotyczącymi środków ostrożności podczas aplikacji preparatu oraz zaopatrzyć się w wymaganą odzież ochronną. Środki odgrzybiające są bardzo toksyczne, w związku z czym po ich zastosowaniu dany pokój musi być wyłączony z użytku przez co najmniej kilka godzin.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *