Type to search

W jaki sposób dopasować nity do potrzeb projektowych?

Nitowanie posiada długą tradycję i sprawdza się przy łączeniu większości materiałów. Jakość połączenia w dużym stopniu zależy od właściwego dopasowania elementu, a nity to akurat bardzo bogata kategoria, o której warto chwilę podyskutować.

Najpopularniejsze rodzaje elementów spotykane w branży

Na rynku dominują nity standardowe wykonane z wytrzymałych surowców, najczęściej odpornych na wysokie i niskie temperatury. Jeżeli konstrukcja charakteryzuje się prostotą wystarczy zastosowanie nitów otwartych, a w przypadku kontaktu z wodą części szczelnych. Większość producentów nitów oddaje do dyspozycji klientów rozwiązania do łączenia plastiku, gipsu, drewna, ale też wiązania bardzo płaskich powierzchni. Nity z łbem kulistym dają największą swobodę użytkowania i można je uznać za uniwersalne. Pasują do projektów o różnym obciążeniu, niskim i wysokim. Taka technika połączeń po prostu dobrze wygląda i często sprawdza się w ukrywaniu niedoskonałości, nawet w amatorskich projektach technicznych. Nity zapewniają też wysoki poziom szczelności po prawidłowym wprowadzeniu. Wykorzystywano je przy budowie statków i innych jednostek pływających w przeszłości.

Jakie materiały wykorzystuje się przy produkcji nitów i z jakiego powodu?

Najczęściej nity wytwarza się z aluminium, stali nierdzewnej, miedzi, ponieważ wtedy przewodzą prąd elektryczny. Z reguły im szersze zastosowanie, tym lepiej dla użytkownika, ponieważ nie zawsze można przewidzieć warunki techniczne, w których mocowanie będzie pracowało przez dłuższy czas. W XIX wieku robotnicy wbijali nity ręcznie, a to niestety bardzo czasochłonny proces. Technologia poszła jednak do przodu i dzisiaj wprowadzanie części odbywa się w sposób całkowicie zautomatyzowany. Najciekawsza zaleta połączeń nitowanych to wiązanie ze sobą wielu rodzajów materiałów w trwały sposób. Nity występują powszechnie w zbiornikach ciśnieniowych, przy tworzeniu mostów i większych konstrukcji stalowych.

Automatyzacja ułatwia podjęcie decyzji o wykorzystaniu techniki łączenia

Nitowanie wymaga przede wszystkim równomiernego rozłożenia, przetestowania jakości połączeń, wykorzystania specjalistycznych nitownic mocno przyśpieszających pracę. W przemyśle szeroko rozpowszechniły się maszyny nitujące CNC umożliwiające programowanie zgodnie z życzeniem projektanta. Nitowanie to technika wypierana bardzo mocno przez spawanie, ale jednak dalej stosowana głównie przy wiązaniu aluminium. Jeżeli danych elementów nie można spawać, wtedy właśnie warto rozpatrzyć wykorzystanie standardowych lub specjalistycznych nitów. Niektóre wykonuje się na zamówienie. Kiedy elementy, np. płyty muszą leżeć na sobie nitowanie sprawdzi się doskonale. Technika wymaga dużej wiedzy, przygotowania odpowiedniego sprzętu i najczęściej poświęcenia nieco większej ilości czasu w porównaniu do spawania. Dużo zatem zależy od specyfiki projektu i potrzeb inwestora.

Na zakończenie

Właściwa technika łączenia elementów zapewnia bezpieczeństwo i komfort przy tworzeniu lekkich oraz bardziej rozbudowanych konstrukcji.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *