Type to search

Co prowadzi do szybszego zużywania się baterii w MacBooku?

Sprawna bateria pozwala na swobodne korzystanie z laptopa, bez względu na czas i miejsce. Z tego powodu warto zadbać o żywotność akumulatora. Jak wydłużyć czas pracy baterii w MacBooku? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w treści niniejszego wpisu.

Cykle ładowania baterii w MacBooku – ile ich jest?

Mówiąc o żywotności baterii nie sposób jest nie wspomnieć o jej eksploatacji. Z tym pojęciem koresponduje z kolei cykl baterii. Wyjściowo MacBook ma baterię naładowaną na 100%, która następnie jest zużywana do 0%. W takim przypadku należy ją naładować i właśnie to nazywamy cyklem baterii. Jednocześnie warto zaznaczyć, że naładowanie akumulatora MacBooka na np. 50% i jego późniejsze rozładowanie do 0% również można zaliczyć do jednego cyklu ładowania baterii.

Według zaleceń producenta ładowanie MacBooka powinno odbyć się najpóźniej w momencie, gdy akumulator ma 20% pojemności. W przeciwnym razie może dojść do szybszej eksploatacji baterii, co będzie skutkowało koniecznością odwiedzenia serwisu MacBooków  w Warszawie. Warto więc regularnie monitorować cykl ładowania, który wykonała bateria.

Jak zoptymalizować pracę baterii w MacBooku?

Akumulator w MacBooku często działa w trybie mieszanym. Oznacza to, że raz jest podłączony do ładowania, a raz działa samodzielnie. W takim przypadku trudno zadbać o odpowiednią optymalizację pracy akumulatora. Producent przewidział jednak taką możliwość, udostępniając panel preferencji oszczędzania energii. W ten sposób można wydłużyć czas pracy baterii w Macbooku.

Optymalizacja pracy baterii w laptopach Apple też jest możliwa, dzięki aktualnemu oprogramowaniu. Urządzenie powinno bazować na najnowszej wersji macOS. W tym celu laptop powinien mieć regularny dostęp do sieci, celem sprawdzania bieżących aktualizacji. Najnowsze oprogramowanie zapewnia wydajniejszą pracę MacBooka. Nie warto więc zwlekać z pobieraniem najnowszych aktualizacji.

Co jeszcze można zrobić?

Należy pamiętać o kilku czynnikach, które pozwolą Ci uniknąć wymiany baterii w serwisie MacBooków. Pierwszym z nich jest jasność ekranu. Nieoczywiste ustawienie może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem w kontekście oszczędzania pracy baterii.

Kolejnym usprawnieniem jest wyłączenie funkcji podświetlania klawiatury w MacBooku. Choć w godzinach wieczornych ta opcja bywa pomocna, tak w ciągu dnia jest zwyczajnie niepotrzebna. Nie da się też ukryć, że dodatkowe oświetlenie wpływa na szybsze rozładowywanie się akumulatora.

Dobrym rozwiązaniem pozwalającym optymalizowanie pracy baterii w MacBooku jest też usypianie urządzenia w przypadku bezczynności. Nieużywany przez jakiś czas laptop może mieć wówczas wygaszony ekran i uśpione aplikacje. Jednocześnie można szybko wrócić do pracy.

Ostatnią wskazówką będzie podłączenie innych urządzeń z portu USB. Wielu użytkowników korzysta z MacBooka do ładowania innych urządzeń. Warto pamiętać, że dodatkowe sprzęty również wpływają na szybszą eksploatację baterii. Chcąc zoptymalizować pracę urządzenia, warto więc zrezygnować z jednoczesnego ładowania przez porty USB iPada czy iPhone’a.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *