Type to search

Jakie funkcje powinien posiadać dobry densytometr poligraficzny?

W pracowniach poligraficznych oraz w wybranych biurach możemy spotkać takie urządzenie jak densytometr poligraficzny. Najczęściej wykorzystywany jest przez profesjonalistów, ponieważ pomaga w przeprowadzaniu rzetelnych pomiarów jakościowych w zakresie materiałów, w tym przede wszystkim w wydrukach wielobarwnych. Densytometr poligraficzny pozwala na pomiary metodami fotometrycznymi, które są zdecydowanie precyzyjniejsze od oceny wizualnej naszymi oczami. Czym powinien cechować się dobry densytometr poligraficzny?

Densytometr poligraficzny – co to za urządzenie?

Sprzęt ten zaliczany jest do profesjonalnych urządzeń fotoelektrycznych. Pozwala na przeprowadzenie różnego rodzaju pomiarów na wydrukach poligraficznych. Za jego pomocą sprawdza się m.in. optyczną gęstość wydruków. Samo urządzenie z powodzeniem może być wykorzystywane także w innych sektorach, ponieważ można nim przeprowadzić pomiary innych materiałów, nie tylko papieru.

Jakie badania można przeprowadzić?

Za pomocą densytometrów poligraficznych można przeprowadzić szereg różnych badań. Dzięki nim sprawdza się m.in. stopień nasycenia barw na wydrukach, czy też procentowe wskaźniki pokrycia danej powierzchni. Podstawowe wykorzystanie densytometrów pozwala na określenie takich właściwości i parametrów druku jak:

  • przyrosty punktu;
  • gęstość optyczna;
  • balansy szarości;
  • nasycenie barw;
  • przyjmowanie warstw farby przez powierzchnię (trapping);
  • pokrycie rastrowe (wartość tonalna).

To sprawia, że urządzenia te stosowane są powszechnie w instytucjach, które zajmują się kontrolą zakładów poligraficznych oraz w firmowych działach kontroli.

Gdzie densytometry znajdą swoje zastosowanie?

Oczywiście pierwszym, co przychodzi na myśl, jest zastosowanie densytometrów w zakładach poligraficznych. Densytometr pozwala na przeprowadzenie analizy jakościowej wydruków oraz weryfikacji, czy stosowane plotery i drukarki gwarantują określoną wydajność i skuteczność wydruku. Ponadto urządzenie sprawdza także, czy właściwości farb i tuszy drukarskich są zgodne z ich specyfikacją techniczną. Densytometry wykorzystywane są m.in.: w zakładach produkcji farb, w mieszalniach farb, w procesach produkcji pracy, w działach kontroli jakości, czy też w sektorze dostaw surowców. Badania jakościowe i ilościowe pozwalają na określenie parametrów takich jak: stabilność wydruku, efektywność wydruku i inne właściwości.

Czym powinien cechować się dobrej jakości densytometr poligraficzny?

Przede wszystkim urządzenie powinno być wydajne w zakresie prowadzonych badań oraz niezwykle precyzyjne. Klienci zwracają także uwagę na łatwość eksploatacji densytometrów w biurowych warunkach. W tym zakresie można rozważyć również zakup mobilnych urządzeń ręcznych. Dużym atutem densytometru jest kompatybilność jego pomiarów z obowiązującymi normami drukarskimi ISO, czy też z biblioteką kolorów PANTONE. Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które może posiadać dany model. Wśród nich znajdują się m.in. skanowanie pasków kontrolnych, czy też pomiary punktowe arkuszów drukarskich. Na samym końcu cena takiego produktu powinna być uzasadniona i w dobrym stosunku do jakości urządzenia. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów oraz zasięgnąć wsparcia eksperckiego.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *