Type to search

Czy propan jest rzeczywiście ekologiczny?

W dzisiejszych czasach niemal z każdej strony słyszymy o potrzebie ochrony i ratowania środowiska naturalnego. Stan powietrza, gleb oraz wód gruntowych jest opłakany. Dlatego coraz chętniej stawiamy na ekologiczne rozwiązania w każdej dziedzinie życia. Sprawą ogromnej wagi jest również wybierana przez nas metoda ogrzewania domu. Chyba dla każdego oczywiste jest, że węgiel kamienny nie jest najlepszym wyborem, jeśli chcemy zadbać o środowisko naturalne. Natomiast coraz więcej mówi się o ekologicznym charakterze gazu propan i ogrzewaniu domów tym właśnie surowcem. Jednak jak jest w praktyce? Czy propan jest rzeczywiście ekologiczny?

Propan – gaz czysty chemicznie

Dostawcy gazu i przedsiębiorcy zajmujący się wykonywaniem instalacji gazowych dla domów oraz firm głośno zapewniają o ekologicznym charakterze gazu propan. Jednak najczęściej zapewnienia te opierają się na chwytliwych sloganach. Natomiast większość użytkowników pragnących wybrać ogrzewanie przyjazne dla środowiska poszukuje faktów, garści informacji, które będą świadczyły o ekologicznym charakterze ogrzewania propanem. Dlatego też postanowiliśmy podejść do tematu właśnie w ten sposób. 

Duże znaczenie ma już sam skład chemiczny gazu propan. Jego budowa jest prosta, co gwarantuje całkowite spalanie – bez powstawania sadzy czy popiołu. Ponadto w jego składzie próżno szukać siarki czy węglowodorów aromatycznych, które są głównymi winowajcami powstawania smogu i gazów niskiej emisji. W istocie spalanie gazu propan prowadzi do powstawania dużych ilości ciepła, które wykorzystujemy do ogrzewania domu, oraz nieszkodliwych produktów ubocznych, jakimi są czysta woda i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Ten ostatni zostaje wydalony do atmosfery. Jego ilość jest tak niewielka, że nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na środowisko. Natomiast woda powstająca w wyniku spalania propanu zostaje odprowadzona do kanalizacji. Czysto, bezpiecznie i ekologicznie. W ten sposób zyskuje nie tylko atmosfera, ale również gleba i wody gruntowe, na które spalanie gazu płynnego propan nie ma żadnego negatywnego wpływu. 

Warto także wspomnieć, że pozyskiwanie gazu propan nie jest obciążające dla środowiska. Jest to kwestia często pomijana, ponieważ nie odbywa się w naszym najbliższym otoczeniu i dlatego wydaje nam się mniej istotna. Gaz propan w przeciwieństwie do węgla kamiennego nie jest pozyskiwany samodzielnie, a proces jego powstawania nie jest tak szkodliwy jak w przypadku wspomnianego węgla. W istocie gaz propan jest produktem ubocznym zupełnie innego procesu. Wytwarzany jest on podczas rafinacji i destylacji ropy naftowej. Aby nie marnować surowców, nie jest więc utylizowany, a wykorzystywany do zasilania ekologicznych pieców grzewczych.

Wydajnie i ekologicznie z propanem

Niezwykle ważna w przypadku wyboru ekologicznych form ogrzewania jest ich wydajność. Gaz propan również na tym polu wykazuje się bardzo dużą przewagą w porównaniu do innych paliw opałowych. Spalanie gazu propan uwalnia bardzo duże ilości ciepła, co pozwala na skuteczne ogrzanie domu nawet podczas mroźnej zimy. Jednak to nie wszystko. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych wydajność jeszcze wzrasta. 

Kotły te wykorzystują zjawisko kondensacji, które polega na skraplaniu pary wodnej w celu odzyskania zmagazynowanego w niej ciepła. Tak też dzieje się w przypadku kotłów kondensacyjnych spalających propan. Odzyskane w ten sposób ciepło zostaje skierowane do układu centralnego ogrzewania, pozwalając na lepsze grzanie przy mniejszym zużyciu gazu. To rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale również oszczędne. Jeśli o wydajności mowa, należy także wspomnieć o wielofunkcyjności propanu

Wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego z sieci, gotowanie i ogrzewanie wody zazwyczaj odbywa się przy użyciu energii elektrycznej. Jeśli jednak wyposażymy się w instalację gazową zasilaną płynnym propanem z przydomowego zbiornika, z powodzeniem możemy wykorzystać gaz propan do zasilania kuchenki gazowej oraz ogrzewania wody użytkowej. Takie rozwiązanie z pewnością przyczyni się również środowisku naturalnemu. Widać więc wyraźnie, że gaz propan to rozwiązanie najbardziej ekologiczne z dostępnych obecnie na rynku. Warto w nie inwestować z troski o ekologię a tym samym o nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Źródło: LPG Direct – gaz propan

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *