Type to search

Koszty pogrzebu – co się na nie składa?

Z chwilą śmierci bliskiej osoby zazwyczaj nie myśli się o finansach, a koszty, jakie trzeba będzie ponieść w związku z organizacją pogrzebu, nie są brane pod uwagę. Sprawami materialnymi zazwyczaj nikt się wówczas specjalnie nie przejmuje, ponieważ ważniejsze jest w takiej chwili przeżywanie straty.

Jednak finansowe kwestie są nie do uniknięcia, a w trakcie organizowania pogrzebowej uroczystości mogą okazać się problematyczne, warto zatem mieć świadomość, co w skład takich kosztów wchodzi.

Od czego zależy koszt pogrzebu?

Koszt pogrzebu jest uzależniony w pierwszej kolejności od lokalizacji. To, w jakim mieście zmarły zostanie pochowany, a często również na którym z istniejących w danym mieście cmentarzy, znacząco wpływa na wydatki związane z pochówkiem. Ceny zależą również od bezpośredniej lokalizacji grobu oraz od wysokości opłat, jakie wyznacza administracja cmentarza. Trzeba więc mieć na uwadze, iż miejsce położone blisko głównych alei cmentarza będzie droższe, od tego, które znajduje się dalej.

Kolejnym elementem wpływającym na cenę tego miejsca jest to, czy zmarła osoba będzie pochowana w grobie rodzinnym, czy konieczne jest wykupienie miejsca na cmentarzu. Rolę gra także sam rodzaj grobu, na jaki zdecyduje się rodzina zmarłego. Wyróżnić można bowiem groby pogłębione i niepogłębione, a to również wywiera niebagatelny wpływ na ogólny koszt pogrzebu.

Ponadto koszt ten zależy również od szeregu innych kwestii, jak trumna oraz nagrobek.

Od czego zależy cena trumny?

Koszt trumny uzależniony jest przede wszystkim od drewna, z którego została ona wykonana. Rzecz jasna rodzinie zmarłego zależeć będzie, aby było ono możliwie najtrwalsze. Z tego względu najbardziej trwałe, a zarazem najdroższe, są trumny dębowe, nieco mniej kosztują trumny wykonane z miękkiego drewna jak sosna, topola, olcha czy buk, zaś najmniej kosztownym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na trumnę fornirowaną. Jednak rodziny decydują się także na bardzo drogie trumny z drewna egzotycznego, jak heban czy palisander, a wówczas cena takiej trumny stanowi już znaczny wydatek.

Od czego zależy cena nagrobka?

Cena nagrobka zależy od wielu czynników, a między innymi od specyfiki samego pomnika, rodzaju grobu, a także rodzaju kamienia, jaki zostanie wykorzystany do jego wykonania, wzoru, stylu i rodzaju wykończenia czy metody wykonania napisów na nagrobku. Najpopularniejszym kamieniem, wybieranym przez bliskich zmarłego jest granit, a im ciemniejsza jego barwa tym cena nagrobka będzie wyższa. Na cenę finalną wpływa także rodzaj płyty głównej, będącej najważniejszym elementem grobu.

Koszty związane z kremacją

W przypadku kremacji bliscy muszą się liczyć z kosztami zakupu specjalnej trumny kremacyjnej, która jest tańsza, niż trumny przeznaczone do pochówku ziemnego oraz urny na prochy zmarłego. Same urny, podobnie jak trumny mogą jednak być kosztowne – najtańszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na urnę drewnianą lub metalową, natomiast urny wykonane z mosiądzu to koszt około tysiąca złotych. Koszt samej kremacji zależy od miejsca, w którym zostanie ona przeprowadzona. Do tej kwoty należy doliczyć również opłatę związaną z transportem zwłok do krematorium.

Przygotowanie zmarłego do pochówku

Bez względu na to, czy rodzina zdecyduje się na tradycyjny pogrzeb czy wybierze kremację ciała zmarłego, trzeba Go przygotować do uroczystości pogrzebowej. Te czynności wykonywane są w zakładzie pogrzebowym lub w szpitalnym prosektorium, a do przygotowania zmarłego zalicza się odebranie ciała z domu czy ze szpitala, przewiezienie do kostnicy, przechowywanie ciała w specjalnej chłodni, a także przygotowanie zmarłego do pochówku, czyli ubranie, uczesanie, a często również malowanie.

Dodatkowe koszty pogrzebu

Pogrzeb tradycyjny i kremacja wiąże się również z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków, w skład których wchodzi zakup wieńców i wiązanek pożegnalnych, jakich ceny zależą od wielkości, rodzaju oraz gatunku kwiatów, z których zostały wykonane, a także od zdobiących je dekoracji. W przypadku uroczystości kościelnej należy liczyć się z kolejną opłatą, jaka jednak zalicza się do opłat dobrowolnych i jest uzależniona od parafii, w której odbywa się pogrzeb.

Źródło: Usługi pogrzebowe Elizjum

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *