Type to search

Pranie dywanów wełnianych, orientalnych i typu shaggy – poradnik krok po kroku

Integralną częścią każdego dobrze urządzonego wnętrza są dywany. Różnorodność wzorów, materiałów i kolorów daje sporo możliwości w doborze modelu idealnie wpasowującego się w charakter wystroju danej przestrzeni. Dywany muszą być jednak regularnie odkurzane i prane, w celu przedłużenia ich żywotność i użyteczność. Zawsze możesz skonsultować się z profesjonalną firmą w celu uzyskania wskazówek i porad dotyczących pielęgnacji konkretnego rodzaju dywanu lub skorzystać z oferowanych przez nią usług.

Dywany wełniane

Ciepłe, trwałe i miękkie dywany wełniane to produkty w pełni naturalne. Pranie dywanów wełnianych nie musi odbywać się bardzo często. Wełna zawiera bowiem lanolinę, która spowalnia rozwój bakterii i gromadzenie się roztoczy.

Oto kilka prostych kroków do czystego dywanu:

1. Wyjmij dywan na zewnątrz i porządnie go wytrzep. Powieś na solidnym sznurku, trzepaku, poręczy lub kilku solidnych krzesłach. Użyj w tym celu ubijaka do dywanów. Możesz również poprosić kogoś o pomoc – złapcie dywan za końce, odwróćcie go i kilkukrotnie mocno potrząśnijcie.

2. Rozłóż dywan na podłodze i precyzyjnie odkurz jego obie strony.

3. Napełnij duże wiadro wodą, dodaj do niej od jednej do dwóch łyżek łagodnego detergentu i dokładnie wymieszaj. Drugie wiadro napełnij czystą, ciepłą wodą.

4. Lekko wyszoruj powierzchnię dywanu (zanurz gąbkę w roztworze detergentu i wody i pocieraj delikatnie naciskając materiał). Często płucz gąbkę w preparacie, ale dobrze ją wyżymaj. Wełna jest bowiem bardzo chłonna i może zostać trwale zawilgocona.

5.  Zanurz czystą gąbkę w świeżej wodzie i wyczyść nią dywan w taki sposób, by wypłukać czyszczony obszar. Nie pomijaj tego kroku, ponieważ każdy detergent pozostały we włóknach będzie dodatkowo przyciągał zanieczyszczenia.

6. Wyczyść dywan starymi ręcznikami i szmatkami, aby zebrać nadmiar wilgoci.

7. Pozostaw dywanik do całkowitego wyschnięcia. Proces ten przyspieszy powieszenie go w przewiewnym, słonecznym miejscu.

Dywany orientalne

Na pierwszy rzut oka pranie dywanów orientalnych wygląda podobnie jak w przypadku zwykłych dywanów wełnianych. Jednak dywany takie często wykonane są z bawełny lub jedwabiu.

Decydują się na samodzielne czyszczenie takiego dywanu, należy trzymać się kilku prostych kroków:

1. Odkurz dokładnie swój dywan z obu stron. Uważaj na ewentualne frędzle, ponieważ podczas odkurzania mogą one zostać zassane do środka lub nadmiernie naprężone i zerwane.

2. Wytrzep dywan podobnymi metodami jak w przypadku zwykłego dywanu wełnianego, ale zachowaj szczególną ostrożność.

3. W momencie, gdy kurz zostanie usunięty, należy dokładnie wyczyścić dywan, aby pozbyć się pozostałych zabrudzeń czy okruchów. Oznacza to zatem ponowne odkurzanie.

4.  Umieść dywan na czystym podłożu i zwilż go kawałkiem tkaniny, używając do tego zimnej wody. Następnie pocieraj dywan w tym samym kierunku, w jakim układają się włókna. Namocz dywan dokładnie i równomiernie.

5. Napełnij wiadro wodą, dodaj łagodny płynny detergent i wymieszaj całość. Przetestuj swoją mieszankę na niewielkim skrawku materiału przed nałożeniem go na cały dywan. Nie szoruj dywanu zbyt mocno, ponieważ w tym przypadku łatwo o uszkodzenie włókien. W razie potrzeby powtórz procedurę, dodając nieco więcej detergentu.

6. Dokładnie wypłucz dywan i upewnij się, że we włóknach nie nagromadziły się resztki detergentu. Następnie odwróć go i powtórz powyższy krok. Gdy z dywanu zniknie piana, możesz rozpocząć proces suszenia.

7. Obie strony orientalnego dywanu będą wymagały do wyschnięcia silnej cyrkulacji powietrza. Nie należy jednak pozostawiać dywanu w pełnym słońcu na długi czas, gdyż może to doprowadzić do wyblaknięcia kolorów.

Dywany shaggy

Istnieje kilka sposobów na pranie dywanów shaggy. W tym przypadku kluczowy jest jego rozmiar, materiał wykonania, kolorystyka oraz stopień zabrudzenia. Zwykle warto zastosować się do następujących punktów:

1. Zacznij od wytrzepania dywanu (tak samo, jak w poprzednich przypadkach). Krótkotrwałe pozostawienie dywanu z długim włosiem na słońcu pozwoli skutecznie wyeliminować bakterie i roztocza.

2. Ze względu na kudłatą strukturę takiego dywanu, podczas odkurzania należy zwiększyć moc ssania.

3. Jeśli producent dopuszcza moczenie dywanu, warto na mokro usunąć plamy i zabrudzenia, a następnie dokładnie go wysuszyć, by uniknąć pleśni. W przypadku dywanów, które nie powinny być namaczane, można z kolei zastosować sproszkowany suchy szampon. Po wtarciu go w strukturę dywanu, skutecznie zaabsorbuje on wszelkie zanieczyszczenia. Na koniec należy precyzyjnie odkurzyć dywan shaggy.

Profesjonalna pralnia dywanów

Najbezpieczniejszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem prania dywanów jest korzystanie z usług świadczonych przez profesjonalne pralnie. Niektóre materiały wymagają bowiem szczególnej ostrożności, aby zapobiec uszkodzeniom materiału, blaknięciu kolorów czy pojawianiu się pleśni. Specjaliści dopasują odpowiednią technikę prania i preparat.

Czysty dywan pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd domu czy mieszkania, ale również na zdrowie jego mieszkańców. Z tego względu warto regularnie oddawać go w ręce profesjonalnej pralni lub samodzielnie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *