Type to search

Strategiczne miejsca, w których powinny znaleźć się gniazda elektryczne

Urządzanie domu lub mieszkania od podstaw wiąże się z wieloma ważnymi decyzjami, które zaważą na komforcie Twojego codziennego życia. Wybranie miejsc, w których umieścisz gniazda elektryczne, jest właśnie jednym z takich wyborów, choć z pozoru może wydawać się ono błahe. Na pewno w Twoim domu znajdzie się wiele urządzeń wymagających elektrycznego zasilania, a jeśli rozmieścisz gniazda w sposób nieprzemyślany lub ich liczba będzie za mała, skarzesz się niewygodę i wieczne korzystanie z przedłużaczy i rozgałęźników. Planując ułożenie tych elementów, warto znać już chociaż wstępny układ pomieszczeń i rozmieszczenie mebli oraz wiedzieć, z jakich urządzeń elektrycznych będzie się korzystać. Pozwoli to na dopasowanie liczby i rozłożenia gniazd elektrycznych odpowiednio do potrzeb i będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Oto kilka przydatnych uwag, które pomogą Ci znaleźć strategiczne miejsca w domu na gniazda elektryczne.

Łazienka – zabezpiecz się przed wodą

Woda i elektryczność stanowią niebezpieczne połączenie, dlatego najlepiej będzie jeśli w tym pomieszczeniu umieścisz gniazda możliwie jak najdalej od takich urządzeń sanitarnych jak wanna, prysznic i umywalka. Zalecana jest odległość przynajmniej 60 cm od źródeł wody. W łazience warto też postawić na gniazdo hermetyczne zwane także bryzgoszczelnym. Jak sama nazwa wskazuje jest to specjalny rodzaj gniazda elektrycznego, które jest zamykane za pomocą klapki. W ten sposób zabezpieczysz kontakt przed kroplami wody i wilgocią oraz uchronisz się przed przypadkowym spięciem lub porażeniem prądem. W łazience warto mieć co najmniej 2-3 gniazda. Jedno z nim musi być blisko miejsca, w którym będzie stała pralka, najlepiej w taki sposób, aby podłączanie i odłączanie jej z kontaktu nie wymagało niepotrzebnego przesuwania. Pozostałe kontakty przydadzą się w przypadku korzystania z takich urządzeń jak np. suszarka lub golarka elektryczna. Te gniazda warto umieścić nad łazienkowymi blatami, tak aby mieć do nich łatwy dostęp.

Kuchnia – gniazdek nigdy za wiele

W kuchni na ogół używa się przynajmniej kilku rządzeń wymagających zasilania elektrycznego, dlatego trzeba zadbać o to, żeby można było je wszystkie bez problemu podłączyć do prądu. Możesz sporządzić listę planowanych sprzętów i dobrać do niej ilość kontaktów. Osobne gniazdko na pewno należy się lodówce, piekarnikowi i zmywarce. Poleca się umieszczać je co najmniej 30 cm nad podłogą, aby uniknąć zalania. Tutaj także sprawdzą się gniazda hermetyczne. Jeśli chodzi o mniejsze sprzęty AGD tj. toster, robot kuchenny lub ekspres do kawy, położenie kontaktów nad blatami kuchennymi będzie najwygodniejszym rozwiązaniem. Jest to wysokość w przedziale od 85 do 115 cm nad podłogą.

Gdzie gniazda podwójne?

W każdym pomieszczeniu powinien znaleźć się choć jeden kontakt, choćby by po to, aby podłączyć do niego odkurzacz czy lampkę biurową – najlepiej sprawdzi się gniazdo podwójne. Wiele urządzeń, choćby telefony, tablety i laptopy trzeba regularnie ładować, dlatego prócz gniazdek na duże sprzęty elektroniczne np. telewizor czy komputer i lampy wolnostojące, dobrze będzie umieścić jeszcze dodatkowe kontakty np. przy łóżku, kanapie lub biurku, dzięki którym będziesz mógł korzystać ze sprzętu, nawet jeśli będzie podłączony do prądu.

Jeśli nie jesteś pewien, z jakich urządzeń będziesz korzystać i gdzie będą się znajdować, spróbuj rozmieścić gniazda w regularnych dostępach, dzięki czemu zapewnisz sobie dostęp do prądu w każdym miejscu w Twoim domu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *