Type to search

Najczęstsze kontuzje kolan – jak wygląda leczenie?

Staw kolanowy to narzędzie, które pozwala nam na sprawne poruszanie się, umożliwia kucanie i schylanie. Należy jednak do największych stawów występujących w naszym ciele, przez co łatwo ulega kontuzjom zarówno wśród ludzi aktywnych fizycznie, jak i tych, którzy preferują siedzący tryb życia, a mierzą się np. z nadwagą. Szacuje się, że urazy kolan stanowią od 15 do 30% urazów całego ciała!

Jak to jest z tym kolanem?

Kolano to staw złożony, łączący ze sobą kość udową, piszczel oraz rzepkę, a więc trzy twory kostne, których uszkodzenie lub rotacja bezpośrednio wpływa na prawidłowe działanie pozostałych stawów. Otacza je wspólna torebka stawowa, umożliwiająca ruch bez uzyskiwania negatywnych efektów tarcia. Aby rzepka nie poruszała się w stawie niekontrolowanie, kolano z obu stron zabezpieczone jest więzadłami – zewnętrznymi, czyli więzadłami torebki stawowej i pobocznymi, oraz wewnętrznymi – więzadłem krzyżowym kolana – przednim i tylnym.

Najczęstsze urazy kolana

1. Skręcenie kolana – polega na przekroczeniu zasięgu ruchowego stawu; najczęściej pojawia się wśród biegaczy-amatorów, osób, które samodzielnie prowadzą swoje treningi, nie będąc przy tym sportowcami. Wystarczy źle dobrane obuwie, zbyt twarda nawierzchnia lub nieudany skok przez przeszkodę. W zależności od siły działającej na staw, skręcenie może mieć różne objawy, ale w każdym wypadku dochodzi do uszkodzenia przyczepów więzadeł pobocznych. Często jednak uraz ten występuje przy okazji rotacji kolana – kiedy po skoku wylądowaliśmy niepewnie na stopie, tracąc równowagę – wtedy dochodzi również do uszkodzenia więzadła krzyżowego kolana.

Samo skręcenie kolana występuje w aż czterech stopniach, rozróżniających powagę urazu i długość jego leczenia.

STOPIEŃ SKRĘCENIA OBJAWY SPOSÓB LECZENIA
I bolesność boków stawu (przyczepów więzadeł pobocznych) ograniczenie wysiłku fizycznego na około tydzień
II ograniczenie ruchowe stawu, bolesność boków i i przedniej części stawu, rzadziej obrzęk i/lub krwiak ograniczenie wysiłku fizycznego oraz orteza stawu kolanowego na około 4-5 tygodni
III ograniczenie ruchowe stawu, bolesność całego kolana, obrzęk i/lub krwiak, niestabilność stawu, utykanie leczenie operacyjne; pooperacyjnie orteza stawu kolanowego, możliwa potrzeba rehabilitacji – 6 do 7 tygodni
IV ograniczenie ruchowe stawu, bolesność całego kolana, obrzęk i krwiak, niestabilność stawu, utykanie – brak możliwości poruszania się bez kul operacyjna rekonstrukcja więzadeł, wspomaganie poruszania się (kule), orteza i rehabilitacja stawu – ponad 8 tygodni

2. Zwichnięcie kolana – kości tracą prawidłowe połączenie powierzchni stawowych z torebką, któremu zawsze towarzyszy zerwanie więzadeł, m.in. więzadeł krzyżowych kolana. Jest to uraz poważny, wymagający operacyjnej rekonstrukcji przyczepów więzadeł, który wiąże się z koniecznością nastawienia stawu, a także usztywnienia go w gipsie. Gdy zwichnięcie powodowane jest ogromną siłą, może dojść do uszkodzenia tętnicy podkolanowej, a nawet nerwów!

Jak zapobiegać i jak leczyć?

Kolana to staw niezwykle istotny, ale także będący w ciągłym zagrożeniu, ponieważ to on jest odbiorcą ciężaru chodzenia i siły z jaką noga uderza w ziemię. By uniknąć urazów kolana, warto zadbać o odpowiednie obuwie podczas treningów, a także o poprawne ich wykonywanie – jeśli czegoś nie potrafisz, skonsultuj się z trenerem lub fizjoterapeutą, aby przypadkiem nie zrobić sobie krzywdy.

Gdy jednak dojdzie do uszkodzenia kolana, nie czekaj! Im szybsza konsultacja z lekarzem, tym lepsza szansa na powrót do zdrowia. Czasem zabieg/operacja okazują się zbędne, ale wczesna rehabilitacja jest kluczem do powrotu do zdrowia!

źródło: rehabilitacja-mw.pl – osteopata Warszawa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *