Type to search

Wkład własny przy kredycie – czy jest konieczny?

Często w rozważaniach o kredycie hipotecznym pojawia się myśl – czy wkład własny jest koniecznym warunkiem, by go uzyskać? Niektórych może to dziwić, w końcu kredyt jest opcją braną pod uwagę, kiedy brakuje gotówki. Należy jednak również zrozumieć drugą stronę jaką jest bank. Minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznym – wyjaśnimy to zjawisko w poniższym tekście.

Wkład własny przy kredycie hipotecznym

Wkładem własnym jest określona ilość kapitału, jaki należy posiadać, aby móc starać się o otrzymanie kredytu hipotecznego. Ich wysokości ustalane są przez konkretne banki, w wysokościach procentowych. Jego wysokość może być również uzależniona od rodzaju nieruchomości, jakiej ten kredyt dotyczy. Często banki, które wymagają 10%-ego wkładu własnego, w przypadku np. kredytu hipotecznego na lokal użytkowy, żądają wkładu w wysokości 20%. Najczęściej wymogiem otrzymania kredytu hipotecznego jest wniesienie wkładu w wysokości 10% i dodatkowo ubezpieczenia kolejnych 10%. Zdarza się czasem, że banki żądają jeszcze większego wkładu własnego, w sytuacji, kiedy określi nieruchomość jako nietypową. Może również wystąpić taka sytuacja, że dana placówka będzie wymagać większego kapitału własnego w momencie, gdy kredytobiorca posiada także inne kredyty hipoteczne. Jednak mechanizm ten ma służyć zabezpieczeniu banku i gwarantuje pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić kredyt. Dla kredytobiorcy, wyższy wkład oznacza niższą marżę. Warto wiedzieć, że omawiany wkład własny może zmniejszać całkowitą kwotę kredytu. Dlatego pierwszym krokiem jakim warto wykonać jest spotkanie z doradcą kredytowym, który szczegółowo omówi te kwestie i doradzi, ile najlepiej odłożyć na wkład własny.

Wkład własny przy kredycie gotówkowym

Kredyty gotówkowe przeważnie dotyczą mniejszych kwot i krótszego czasu obowiązywania niż w przypadku kredytu hipotecznego. Przeważnie maksymalnym czasem obowiązywania kredytu jest czas 10 lat. Warunki te sprawiły, że w kwestii wkładu własnego przy kredycie gotówkowym, sytuacja wygląda inaczej, niż w przypadku kredytu hipotecznego. Dlatego też, nie jest wymagana wpłata wkładu własnego w przypadku kredytu gotówkowego. To dobra wiadomość dla kredytobiorców. Jednakże, w przypadku kredytów gotówkowych przeważnie występuje wyższe oprocentowanie niż przy kredytach hipotecznych. Przeważnie, choć nie zawsze, kwestia ta może być uzależniona także od innych czynników związanych z sytuacją kredytobiorcy.

Jak wspomniano, wkład własny, czyli kapitał jaki należy posiadać, aby móc otrzymać kredyt, to wymóg przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. W przypadku kredytu gotówkowego nie jest on wymagany. Aby poznać dokonać szczegółowej analizy swojej sytuacji kredytowej, warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który udzieli odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania w kwestii kredytów i doradzi najlepsze opcje.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *