Type to search

6 sygnałów, że warto skorzystać z terapii dla par

Wiele osób uważa, że terapia par to ostateczność, na którą małżeństwa decydują się tuż przed rozwodem. Nic bardziej mylnego, ponieważ konsultacja z psychologiem może pomóc na każdym etapie związku, polepszając relacje między ludźmi, zanim problemy staną się naprawdę poważne. Co więcej, chęć skorzystania z pomocy nie jest równoznaczna z przyznaniem, że związek się rozpada – to oznaka, że parze nadal zależy na tym, aby naprawić swoje stosunki. Po czym poznać, że terapia dla par to coś, czego właśnie potrzebujecie?

Sygnał 1: Nie możecie się porozumieć

Jeśli nie możecie efektywnie się porozumiewać, nigdy nie osiągniecie kompromisu. W takiej sytuacji jedno z Was (a nierzadko również oboje) będzie czuć się nieszanowane i niewysłuchane. Z czasem doprowadzi to do całkowitego zaniechania prób wspólnej rozmowy, a to z kolei przybliża każdą parę do zdrady. Podczas terapii dla rodzin zrozumiecie Wasz styl porozumiewania się i znajdziecie przyczynę problemów komunikacyjnych. Nauczycie się także, jak być otwartym na tę drugą osobę, stwarzając atmosferę przyjazną wyrażaniu własnych uczuć.

Sygnał 2: Macie więcej „złych dni” niż tych dobrych

W każdym związku zdarzają się kłótnie i tak zwane ciche dni. Nie ma w tym nic złego, o ile napięcie i negatywna energia nie utrzymują się przez okresy dłuższe niż te szczęśliwe. Spróbuj sprawdzić, jak poważna jest Wasza sytuacja, prowadząc zapis interakcji pozytywnych i negatywnych, które zajdą między wami w ciągu dwóch tygodni. Jeśli na jedno nieporozumienie przypada przynajmniej pięć pozytywnych momentów w waszym związku, nie musisz o nic się martwić. Jednak jeżeli jest ich mniej, przemyśl poważnie, czy nie warto skorzystać z terapii dla par.

Sygnał 3: Stale kłócicie się o to samo

Problem, którego nie możemy rozwiązać przez długi czas, staje się niezwykle frustrujący. Jeżeli masz wrażenie, że ciągle kłócicie się o to samo, to czas zadbać o znalezienie kompromisu i wymyślenie realnego planu, który pomoże Wam poradzić sobie z tym konfliktem. Niezależnie od tego, czy awantury dotyczą pieniędzy czy domowych obowiązków, mogą w równym stopniu zniszczyć Wasze relacje.

Sygnał 4: Wasze cele życiowe są różne i niekompatybilne

Problem tego typu dotyczy równie często par, które znają się od młodości, jak i tych, którzy poznali się już jako ludzie dorośli. Nasze opinie, plany i marzenia często ulegają zmianom i nie ma w tym nic niezwykłego. Jednak kiedy jedno z małżonków postanawia nadać zupełnie inny kierunek swojemu życiu lub rezygnuje z powiększania rodziny, problem staje się naprawdę poważny. Terapia par pomoże Wam znaleźć neutralne rozwiązanie, dzięki któremu rozstanie nie będzie jedynym wyjściem z sytuacji.

Sygnał 5: W Waszym życiu wydarzyło się coś bardzo znaczącego, co zmieniło relację

Ślub, narodziny dziecka, poważna choroba, nowa praca czy nawet zakup domu – to wielkie wydarzenia, które mogą sprawić, że wasze poukładane dotąd relacje, zupełnie się zmienią. Będąc w tym czasie pod opieką psychologa, macie szansę poznać potencjalne przyczyny konfliktów i znaleźć rozwiązanie dla każdej sytuacji, jeszcze zanim doprowadzi ona do poważnych problemów.

Sygnał 6: Brak dostatecznej bliskości

Potrzeba bliskości jest zupełnie różna dla każdego człowieka i może zmieniać się wiele razy w trakcie Waszego związku. Problem nie dotyczy jedynie stosunków seksualnych, lecz również innych gestów, które świadczą o uczuciu i trosce. Ich brak może doprowadzić nie tylko do rzeczywistej zdrady, ale i do samego podejrzenia o nią, które jest dla związku równie niszczące. Terapia dla par pomoże Wam odkryć, co stoi za problemem braku bliskości i podpowie, jak go rozwiązać.

Chociaż terapia par często jest przysłowiową ostatnią deską ratunku w konfliktach małżeńskich, zwykle wtedy jest już na nią za późno. Dlatego powinni z niej korzystać wszyscy, którzy zaobserwowali znaczące pogorszenie relacji w związku. Im szybciej zatroszczymy się o rozwiązanie problemów, tym większe mamy szanse, aby poprawić relacje i na nowo cieszyć się z bliskiej relacji.

Źródło: rodziceidzieci.com – psycholog

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *