Type to search

Dla kogo zalecane jest obuwie ortopedyczne?

Wiele osób, w tym zarówno dzieci, jak i dorośli, zmaga się z różnymi zniekształceniami i schorzeniami stóp. Obuwie ortopedyczne znajduje zastosowanie w leczeniu wielu z nich. Czym jest i dla kogo jest przeznaczone?

Obuwie ortopedyczne dla dzieci

Obuwiem ortopedycznym dla dzieci jest obuwie o specjalnej konstrukcji. Przeznaczone jest do stosowania w celu zapobieżenia pogłębienia się stwierdzonej u dziecka wady, jak również w celu jej korekty. Odpowiednio dobrane buty ortopedyczne mogą znacząco skorygować stwierdzoną wadę stopy. Stosowane są w celu korekcji odwracalnych zniekształceń stóp, mogą stanowić podparcie oraz ochronę przy utrwalonym już zniekształceniu, są środkiem w zapobieganiu pogłębiania się wad i zniekształceń stopy, mogą być również użyte jako wyrównanie skrócenia dolnej kończyny.

Rodzaje obuwia ortopedycznego dla dzieci

Wyróżnić można wiele rodzajów obuwia ortopedycznego dla dzieci, dostosowanych do poszczególnych wad i zniekształceń stopy. Obuwie z obcasem Thomasa zalecane jest przy stopie płasko-koślawej, obuwie z odwróconym obcasem Thomasa podwyższonym od strony bocznej i z wydłużeniem do przodu sprawdza się przy szpotawości stopy oraz przy skłonnościach do skręceń dolnego stawu skokowego. Obuwie redresyjne stosowane jest w końcowym leczeniu stopy końsko-szpotawej oraz przywiedzionej. Kolejnym typem obuwia ortopedycznego będzie obuwie wyrównujące skrócenie kończyny dolnej oraz obuwie służące do połączenia z ortezą, aparatem ortopedycznym stabilizującym stawy.

Przy jakich zniekształceniach obuwie ortopedyczne nie jest potrzebne?

U dzieci, u których stwierdzono obniżenie sklepienia podłużnego lub przy wystąpieniu nieutrwalonego szpotawego lub koślawego ustawienia stopy, obuwie ortopedyczne nie jest konieczne. W takim przypadku zazwyczaj wystarcza zastosowanie wkładki ortopedycznej lub dokonanie nieznacznej modyfikacji obcasa, ale o każdym takim przypadku musi zadecydować lekarz ortopeda.

Obuwie ortopedyczne dla dorosłych

Obuwie ortopedyczne może również być zastosowane dla dorosłych. Sprawdzi się w wielu schorzeniach i wadach nabytych stóp, m.in.  stopy płasko-koślawe, szpotawe, końskie, końsko-szpotawe, skróty kończyn, słoniowacizna,  paluch koślawy i paluch sztywny, stopa wrażliwa, a także stopa cukrzycowa, ale również płaskostopie nabyte z powodu niewłaściwego stylu życia lub nabyte skutkiem zaniedbań wad postawy z dzieciństwa. Jeszcze innym zastosowaniem obuwia ortopedycznego w niektórych przypadkach  może być jego użycie zamiast gipsowego opatrunku w przypadku złamania kości. Obuwie ortopedyczne jest również wskazane i często stosowane po operacji haluksa, sprzyja bowiem prawidłowej rekonwalescencji stopy.

Dostępność obuwia ortopedycznego

Zakup obuwia ortopedycznego musi wiązać się ściśle z zaleceniem lekarza ortopedy. Jest to obuwie lecznicze, toteż nigdy nie wolno samodzielnie bez zlecenia lekarza decydować się na jego wykonanie. Obuwie ortopedyczne musi być dostosowane do stopy danego pacjenta, wykonywane po przeprowadzeniu badania stopy.  Obuwie ortopedyczne wykonywane jest na zamówienie. Złożenie zamówienia na jego wykonanie można dokonać w specjalistycznych zakładach sprzętu ortopedycznego.

Czy obuwie ortopedyczne i obuwie profilaktyczne są tożsame?

Wbrew potocznym poglądom, obuwie ortopedyczne i obuwie profilaktyczne to dwa różne typy obuwia. Obuwie ortopedyczne jako obuwie lecznicze ma zastosowanie tylko przy zaleceniach lekarza ortopedy. Obuwie profilaktyczne to buty dla zdrowych stóp stosowane w celu ochrony przed kontuzjami lub schorzeniami, wspomagające prawidłowy rozwój stopy u dzieci, a także w celu zmniejszenia obciążenia fizycznego w ramach wykonywanych czynności. Obuwie profilaktyczne może być łączone z wkładkami ortopedycznymi.

Inspirowane: wzso.pl – sklep rehabilitacyjny

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *