Type to search

Wskaźniki obecności napięcia – co warto wiedzieć?

Wskaźniki obecności napięcia poprzez świetlną sygnalizację informują, czy w danym obwodzie jest obecne napięcie. Wykorzystywane są na przykład na szynach zbiorczych w rozdzielniach, ale tak naprawdę mogą być wykorzystywane w wielu innych miejscach – wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Często współpracują z systemem aparatury sterowniczej, dzięki czemu blokują lub odblokowują korygowanie danego aparatu. Użytkownik nie musi się martwić o swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z takiego wskaźnika.

Wskaźniki napięcia świetnie współpracują z:

  • aparatami SN z izolatorami reaktancyjnymi,
  • aparatami wyposażonymi w dzielniki napięciowe.

Obudowa wskaźników napięcia ma zainstalowane elementy elektroniczne. W zależności od modelu, na wskaźniku znajdują się trzy punkty świetlne. Każdy z punktów dotyczy napięcia jednej fazy. Ponadto na obudowie znajdują się trzy gniazda zaciskowe faz i jedno gniazdo przewodu neutralnego.

Największymi zaletami wskaźników obecności napięcia są:

  • Budowa – prostota obudowy zapewnia pełen komfort korzystania nawet początkującym użytkownikom
  • Wskaźniki – są bardzo łatwe w odczycie, również nie sprawiają większych kłopotów.
  • Montaż – sam montaż wskaźników obecności napięcia jest bardzo prosty do przeprowadzenia, duża zaleta, która pozwala zaoszczędzić wiele czasu.
  • Perfekcja działania – wskaźniki są bardzo dokładne i precyzyjne.

Dlaczego wskaźniki obecności napięcia są tak ważne?

Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju wskaźnika. Dla przykładu wskaźniki stacjonarne montowane na szynach prądowych i przewodach mają za zadanie wskazywać obecność napięcia wokół szyny lub przewodu. Natomiast wskaźniki przenośnie umieszczane są na drążkach izolacyjnych i wykrywają obecność pola magnetycznego wokół nich.

Jeśli chodzi o podstawowe zadanie takich wskaźników, odpowiedź jest jednoznaczna – bezpieczeństwo. Stosowanie wskaźników przede wszystkim ma zwiększyć bezpieczeństwo obsługi np. układów ŚN (w przypadku stacjonarnych wskaźników). Drugim zadaniem zaraz po bezpieczeństwie jest oczywiście praktyczne informowanie personelu o obecności lub braku napięcia w danym miejscu.

Poza wspomnianymi wyżej wskaźnikami stacjonarnymi i przenośnymi, wyróżnić możemy także wskaźniki bezdotykowe, nazywane często testerami napięcia. Poza sygnalizacją świetlną niektóre wskaźniki emitują także sygnały dźwiękowe. Świetnie nadają się dla elektryków i właścicieli budynków, albowiem dzięki nim można szybko sprawdzić obwody zasilające. Taki wskaźnik napięcia pozwala wykryć np. przerwy w przewodzie lub obecność napięcia AC w gniazdach. Znacznie przyspiesza proces naprawy w przypadku przerwanego przewodu.

Jak działają wskaźniki napięcia?

Prawidłowa wartość sieci napięcia ustalona jest na 230 V. Każde urządzenie, które ma za zadanie informować nas o obecności napięcia, a więc np. wskaźniki, są kalibrowane za pomocą rezystorów, by (przykładowo) dioda LED w danym wskaźniku zapaliła się tylko wtedy, gdy napięcie sieci będzie zbliżone do tej bezpiecznej wartości. Istnieją również takie urządzenia (np. WN33/WN33P), które mogą poinformować nas również o spadku napięcia poniżej określonej granicy albo gdy napięcie będzie zbyt wysokie. Warto podkreślić, że wskaźniki napięcia są bardzo przydatne – jeśli nie konieczne – wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z kosztowną, zaawansowaną technologicznie aparaturą. Dlaczego? W przypadku przekroczenia górnej granicy napięcia lub gdy dochodzi do niebezpiecznego spadku, urządzenia te mogą rozłączyć styk wyjściowy i odcinają w ten sposób zasilanie od wszelkich sprzętów, które są podłączone do sieci. Może to uchronić nas przed koniecznością napraw lub wymiany np. komputerów.

Jak widzimy, wskaźniki obecności napięcia nie tylko informują użytkownika o napięciu w danym miejscu, ale również, a nawet przede wszystkim, spełniają funkcję kontrolną.

Inspirowane: Pollin.pl – przekaźnik czasowy

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *